12 czerwca 2018

Starożytna mądrość chińska - Piotr Plebaniak‎

Co może widzieć zięba o aspiracjach łabędzia?
albo
Nie zapomnij tego, co zdarzyło się w Ju
Dla osób nie znających kontekstu kulturowego czy historycznego przywołane wyżej sentencje będą brzmiały mniej więcej tak, jak „żyrafy wchodzą do szafy, pawiany wchodzą na ściany” dla osoby, która nie jest fanem komedii Stanisława Barei i niewiele wie na temat stanu wojennego.

Dlatego, mając pełną świadomość dość ubogiej znajomości kultury chińskiej w Polsce, wszystkie zamieszczone sentencje zostały opatrzone wprowadzeniem, a często również szerszym opisem i odniesieniem do epoki, z której pochodzą. Dzięki autorowi poznamy wymowę owych starożytnych mądrości oraz ich transkrypcję w różnych odmianach języka pisanego. Niesamowitą trudność sprawia nie tylko pisanie „domkami” (kaligrafię Chińczycy uznają za wyrafinowaną sztukę, podobnie jak malarstwo), ale i czytanie. To ostatnie, ze względu na... możliwość różnego odczytywania tekstu, w zależności od tego, kiedy powstał oraz od sposobu jego zapisu. Jako przykład mogą posłużyć znaki drogowe na Tajwanie. Sąsiadujące ze sobą drogowskazy są zapisane na... cztery różne sposoby.

Dzięki temu, że Piotr Plebaniak jest doświadczonym sinologiem (był stypendystą tajwańskiego Ministerstwa Edukacji, a obecnie jest doktorantem w Chinese Culture University w Tajpej) potrafi doskonale przekazać różnice w sposobie postrzegania świata przez mieszkańców Państwa Środka, ich życiową filozofię i wybory. Odniesienia do Konfucjusza, jego uczniów oraz wpływ taoizmu i buddyzmu na współczesne Chiny są bardzo wyraźne. Zrozumienie historii tego potężnego kraju, chińskiej uprzejmości nawet dla największych wrogów (którą ludzie Zachodu uznają za obłudę) - wymaga wybitnego przewodnika. Z tego zadania Piotr Plebaniak wywiązał się wzorowo.

Opatrzona pięknymi ilustracjami i kaligrafiami książka stanowić może wyśmienity prezent, a sama w sobie jest potężnym źródłem wiedzy o tych, którzy „trzymają się mocno”. Serdecznie polecam nie tylko miłośnikom Chin, ale wszystkim ciekawym świata i kultur drastycznie odbiegających od naszej.


Tytuł: Starożytna mądrość chińska
Autor: Piotr Plebaniak‎
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: maj 2018
Liczba stron: 278

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych