11/29/2016 01:17:00 PM

Mroczna materia - Blake Crouch

Wykorzystanie jako kanwy powieści teorii strun, mostu Einsteina-Rosena czy istnienia wieloświatów, gdzie nasze życie przebiega w sposób alternatywny nie jest w we współczesnej fantastyce pomysłem nowym. Przykładem, moim zdaniem bardzo ciekawym, był scenariusz  serialu „Sliders: Piąty Wymiar”, którego pierwszą serię wyemitowano w 1995 roku
Jednak książka Blake Croucha wprowadza pewne elementy thrillera, co znakomicie wpływa na fabułę.
Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak wyglądałoby Wasze życie, kiedy w jakimś kluczowym jego momencie podjęlibyście inną decyzję niż ta, którą wdrożyliście w rzeczywistości.
Taką szansę (?) dostał skromny nauczyciel fizyki z jednego z mało znaczących amerykańskich uniwersytetów.
Jako młody człowiek Jason Dessen, był bardzo dobrze zapowiadającym się naukowcem, mającym szansę otrzymać Nagrodę Pivii (w tej książce jest to multidyscyplinarna nagroda za osiągnięcia w naukach przyrodniczych i fizycznych). Jego karierę naukową, podobnie jak równie wspaniale zapowiadającą się przyszłość jego żony Danieli, przerywa pojawienie się na świecie ich syna Charliego.
Charlie jest wcześniakiem i praktycznie cały rok spędził w szpitalach, a Daniela długo cierpiała na depresję poporodową. To zważyło na ich przyszłości i całkowicie zmieniło życiowe priorytety. Daniela zamiast sławnej artystki stała się pełnoetatową kura domową, uczącą sztuki w gimnazjum, a marzenia Jasona o Nagrodzie Pivii czy Nobla też odeszły w niebyt. Nagrodę Pivii otrzymuje kolega Jasona z pokoju w akademiku  - Ryan Holder za osiągnięcia w z zakresu neurobiologii.
W czasie powrotu z imprezy, którą z okazji otrzymania nagrody zorganizował Ryan Jason zostaje porwany przez zamaskowanego osobnika. Porywacz zna bardzo wiele szczegółów z życia Jasona, ale zadaje mu mnóstwo pytań dotyczących życia rodzinnego oraz planów na najbliższą przyszłość. Faszeruje naszego bohatera jakimiś środkami farmakologicznymi i wpycha do bardzo dziwnego urządzenia. Po krótkiej chwili Jason budzi się jakimś ośrodku naukowo-badawczym, gdzie jak się okazuje, czekano na niego ponad 14 miesięcy. Trafia do świata alternatywnego, w którym podjął decyzję o nie wiązaniu się z Danielą i zostaje wybitnym, nagradzanym naukowcem, który opracował maszynę do poruszania się pomiędzy wymiarami. Jego przyjaciel Ryan, któremu we własnym wymiarze pomagał, tutaj okazał się pomocnikiem Jasona2. Jason próbuje odnaleźć się w tym świecie, spotyka Danielę, która zrobiła fascynującą karierę w swojej branży, a w życiu prywatnym  związała się z Ryanem, o którego Jason był zazdrosny w swojej rzeczywistości.
Opowieść, jaką snuje nasz bohater o swoim życiu w alternatywnym wymiarze dla Danieli kończy się tragicznie. Jako nieuprawniona do posiadani informacji o wynalazku zostaje z zimną krwią zamordowana przez współpracowników Jasona2. Podobny los spotyka Ryana.
Dzięki pomocy Amandy -  przyjaciółki i psychoterapeutki Jasona2, udaje im się uciec z tego równoległego świata. Jednak odnalezienie odpowiednich drzwi do właściwego wymiaru zajmuje im miesiąc. Odwiedzają światy, w których losy Jasona i Danieli układają się różnie, ale rzadko lepiej, niż w oryginale. Po powrocie do własnego wymiaru Jason odkrywa, że Jason2 zastąpił go w jego życiu. To jednak nie wszystko. Pojawia się tam kolejnych.... kilkudziesięciu Jasonów rywalizujących o życie jakie toczył nasz bohater.
Czy warto wiedzieć, jak wyglądałoby nasze życie w innym wieloświecie? A może lepiej uwierzyć, że to co mamy, jest najlepsze i  to że trawa jest bardziej zielona na pastwisku sąsiada to mit?
Pewnie za naszego życia nie będziemy mieli podobnych problemów, ale jeżeli rozwój nauki będzie przebiegał w takim tempie jak obecnie, a teoria strun okaże się prawdziwa kolejne pokolenia będą musiały się zmierzyć z tego typu moralnymi dylematami.


Tytuł: Mroczna materia
Tytuł oryginału: Dark Matter
Autor:
Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania polskiego:  listopad 2016
Liczba stron: 340

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger