11/03/2016 10:26:00 AM

Polki, które zadziwiły świat - Joanna Puchalska

Bohaterkami książki Joanny Puchalskiej są Polki, których osiągnięcia i działania skłoniły Autorkę do przybliżenia szerokiemu gronu odbiorców postaci tych wybitnych kobiet oraz czynów, którymi zasłużyły na to, aby wiedzę o nich posiadali nie tylko historycy i znawcy tematu.
W tej fascynującej podróży przez wieki, poznamy wybitne artystki, wielkie damy dworu, pierwszą polską lekarkę praktykującą w…. Stambule, uczone  i..…  całkiem pokaźną ilość wojowniczek.
Jak się okazuje,  nie tylko ”dziewica bohater” czyli płk. Emilia Plater dawała odpór wrogom Polski.
Nie dość, że nie była jedyną, to nie była też pierwszą.  
Bynajmniej nie dziewicą, tylko wojowniczką :-D
Według Autorki – postacią, która zasłynęła ze swoich całkiem nie niewieścich przymiotów była żona komendanta obrony Trembowli – Anna Dorota Chrzanowska. Podczas tureckiej nawały z 1675  dawała piękny przykład bezsprzecznego bohaterstwa. Trembowla – po upadku Kamieńca była kluczową twierdzą, na której opierała się obronna koncepcja wojny z Turkami.
Takich postaci znajdziecie tutaj więcej – to Anna Henryka Pustowójtówna, adiutantka gen. Langiewicza w Powstaniu Styczniowym, czy Wanda Ossowska, szefowa łączności Wydziału Wywiadu Ofensywnego Armii Krajowej, która po ujęciu przez Niemców – działała w strukturach AK w obozie koncentracyjnym Oświęcim - Brzezinka. 
"Polki, które zadziwiły świat" - to opowieść o nietuzinkowych, działających na różnych płaszczyznach (m.in. w nauce, polityce czy kulturze)  kobietach, które  nie powinny zostać zapomniane, tylko dlatego, że żadnej z nich nie udało się wypromować tak, jak Emilię Plater Mickiewiczowi.
Mimo, tego że na przykład Maria Amalia z Bruhlów Mniszchowa była jedną z kluczowych  bohaterek powieści poetyckiej „Maria” Antoniego Malczewskiego, to jest postacią równie mało znaną (przynajmniej mnie) jak sam Autor i jego powieść. 
Może dlatego, że nie znoszę epoki romantyzmu, myślę jednak, że to nieco bardziej popularna dolegliwość. 
Dlatego w kraju, w którym podobno jesteśmy szarmanccy wobec kobiet, w którym czasami nawet wiemy lepiej, co jest dla kobiet dobre, a w ramach „dobrej zmiany” tworzone jest prawo mające kobiety uszczęśliwiać na siłę, zalecam przeczytanie tej lektury. Szczególnie tym, którzy lepiej niż same kobiety definiują potrzeby płci pięknej.  
Może uzmysłowią sobie, że Polki, i to na przestrzeni stuleci, potrafiły zadbać zarówno o siebie jak i, często – gęsto, o otaczających je mężczyzn.Tytuł: Polki, które zadziwiły świat
Autor: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: październik 2016
Liczba stron: 384

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger