3/18/2017 01:23:00 PM

Historia naturalna smoków - Marie Brennan

Wspomnienia z czasów młodości lady Izabeli Trent, najsłynniejszej badaczki i autorytetu w zakresie „smokoznawstwa”.

W świecie lady Trent, w którym znajdziemy sporo podobieństw do wiktoriańsko-edwardiańskiej Anglii, za czasów młodości naszej bohaterki, smoki były stworzeniami całkowicie niezbadanymi.
Owszem, w królewskim ogrodzie zoologicznym można było oglądać kilku przedstawicieli tego gatunku zwierząt, lecz tylko przez bardzo krótki czas, albowiem źle znosiły niewolę.
Już jako mała dziewczynka Izabela Trent mocno różniła się od swoich rówieśniczek z tej samej klasy społecznej czyli lokalnej arystokracji. Zamiast zajmować się tym, czym dziewczynki z dobrych domów powinny się zajmować, wolała nauki przyrodnicze. Jej szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stworzenia latające do których należą smoki. Iskrzyki, które jako jedyne miniaturowe drakonidy występowały w ojczystej Scirlandii były obiektem pierwszych, dość nieudolnych badań nastoletniej Izabeli.
Jako młoda arystokratka powinna znaleźć odpowiedniego męża, którego majątek i pozycja byłyby zbliżone (lub wyższe) od tego, jakim dysponowała rodzina Izabeli.
Miała więc ogromne szczęście, gdy poznała młodego gentelmana, będącego obiektem łowów małżeńskich wielu młodych panien na wydaniu. Jednak Jacob jakoś się nie spieszył do zawarcia związku małżeńskiego, gdyż młode damy z towarzystwa raziły go swoją  pretensjonalnością.
Dopiero spotkanie osoby z pasją i wiedzą pokrywającą się z jego zainteresowaniami przełamało niechęć młodego Jacoba Camhersta do stanu małżeńskiego.
Wspólne życie Izabeli i Jacoba cementowała w mniejszym stopniu romantyczna miłość (zresztą w Wielkiej Brytanii tamtych czasów porada matek dla córek z rodów szlacheckich przed nocą poślubną brzmiała „zamknij oczy i myśl o o Anglii”), a raczej przyjaźn, wspólne pasje i praca.

Wybitny badacz i podróżnik Maxwell Oscott, hrabia Hilford jest również pasjonatem smoków i organizuje wyprawę do Wystrany, gdzie żyją najłagodniejsze z poznanych latających drakonidów.  Zarówno kości jak i ciało smoków ulegają błyskawicznemu rozkładowi, wiec żeby poczynić notatki i rysunki należy działać bezzwłocznie. Izabela jest wprawnym i dokładnym rysownikiem. 
Dzięki znajomości z hrabią oraz wspólnym celom badawczym państwo Camherst zostają włączeni do wyprawy, ale po przybyciu na miejsce sprawy zaczynają się komplikować. Zaginęła osoba, która miała być przewodnikiem i opiekunem naszych bohaterów, a lokalny bojar nie jest specjalnie życzliwy przybyszom.
Również miejscowa ludność nie przepada za obcymi. Dodatkowo, od jakiegoś czasu smoki zaczęły być bardzo agresywne i atakować ludzi.
Co spowodowało taką zmianę ich zachowania? Czy podróżnikom uda się zdobyć pożądaną wiedzę?
Co stało się z Jinrikiem Gritelkinem, który miał być gospodarzem wyprawy hrabiego ?
Czy Izabela będzie w stanie poskromić swój temperament i nadmierną ciekawość świata, zanim stanie się jakieś nieszczęście?
Odpowiedzi szukajcie w „Historii naturalnej smoków”.

Tytuł: Historia naturalna smoków
Tytuł oryginału: A Natural History of Dragons
Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 1)

Autor: Marie Brennan
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania polskiego: luty 2017
Liczba stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger