11/26/2015 11:36:00 AM

„ISIS – wewnątrz armii terroru" - Michaela Weissa i Hassana Hassana

Całkiem interesująca pozycja, ukazująca ewolucję niektórych, początkowo mało znaczących postaci, „o niewielkim potencjale intelektualnym” jak na przykład Abu Musawa az- Zarkawiego, który
podczas osobistego spotkania zraził do siebie Osamę bin Ladena licznymi tatuażami  oraz nieakceptowalnymi ówcześnie dla twórcy Al-Kaidy poglądami i został oceniony jako „nie nadający się na bojownika Al.-Kaidy”.
Autorzy pokazują jak wiele ugrupowań terrorystycznych powstawało na przestrzeni ostatnich 20 lat i jaki wpływ na ich rozwój miały niektóre z działań amerykańskich.
Na przykład  - Dżund Al –Islam (Żołnierze Islamu) którą zaczął tworzyć przed 2003 rokiem w irackim Regionie Kurdystanu Jordańczyk Abu Abdel Rahman asz-Szami (jeden z bliskich współpracowników az- Zarkawiego) mogła się rozwijać tylko dlatego, że na tym obszarze obowiązywał zakaz lotów wojskowego lotnictwa irackiego Saddama Husseina.
Dodatkowo sekretarz stanu Colin Powell podczas wystąpienia na forum ONZ wskazał działanie tej grupy jako....   dowód powiązania Saddama Husseina z Al. – Kaidą :-D
Później jest jeszcze ciekawiej.
Pokazują postępującą degrengoladę w Iraku po pokonaniu wojsk Saddama i sławetną „debaasyfikację” kraju przez „niezrównanego” gubernatora Iraku Paula Bremera, długoletniego partnera biznesowego Henry’ego Kissingera.
Działania, jakie podjął ów „mąż stanu" widać do dzisiaj, bo była to akcja w stylu małpy z brzytwą.
Paul Bremer dowiódł, że studia w Yale, na Harvardzie oraz paryskim Instytucie Nauk Politycznych i 23 letni staż w Departamencie Stanu USA nie są żadną gwarancją kompetencji.
Zresztą – błędy popełnili też iraccy sunnici oraz Prezydent Nuri al-Maliki.
Dla takiej wiedzy warto przeczytać tę pozycję, opartą na relacjach zarówno różnego gatunku i maści pracowników Rządu USA (domyślacie się zapewne jakiej to proweniencji są ci „rządowi urzędnicy”) oraz terrorystów.
Czy jest wiarygodna? Nie wiem, ale można w niej znaleźć pewne niedopowiedzenia lub przemilczenia.
Dowodem takiej działalności niech będzie wspominanie o wspieraniu szejka Osamy bin Ladena w walce z ZSRR na terenie Afganistanu przez Rząd Królestwa Arabii Saudyjskiej przy absolutnym nieuwzględnieniu roli CIA w tych operacjach.
Czytając tę książkę można mieć poważne wątpliwości co do logiki pewnych działań.
Ukazanie jako sponsora  sunnickich fanatyków z ugrupowań z których wywodzi się ISIS… Prezydenta Syrii Baszara Al- Asada jest według mnie jest teorią mocno naciąganą .
A jednocześnie wskazuje na „taktyczną" współpracę lotnictwa amerykańskiego z wojskami rzeczonego Prezydenta oraz …   dwiema organizacjami uznawanymi przez Rząd Stanów Zjednoczonych  za terrorystyczne.
Dlatego uważam, że każdy, kogo interesuje tematyka wojny z Daesh powinien sam przeczytać tę pozycję i wyrobić sobie o podanych faktach i wydarzeniach własną opinię.  

Dla zainteresowanych -  książka jest dostępna w księgarni internetowej platon24.pl 


http://platon24.pl/ksiazki/isis-wewnatrz-armii-terroru-95067/

1 komentarz:

  1. Książka jest niezwykle interesująca, gdyż ukazuje brutalność ISIS - jej bezwzględność w dążeniu do zdobycia władzy oraz obłudę Asada. Książkę czyta się szybko. Polecam.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger