5/23/2016 09:15:00 AM

Afganistan. Odpowiedzieć ogniem - Grzegorz Kaliciak

"Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" - to druga książka autorstwa Pana Pułkownika Grzegorza Kaliciaka, który jest znany jako dowódca obrony City Hall w irackiej Karbali.
Jako zawodowy oficer i "misjonarz" dodaje do swoich irackich wspomnień opis służby w szeregach 17. Brygady Zmechanizowanej podczas IX zmiany w Afganistanie.
Otrzymujemy dzięki temu porównanie obu tych misji zarówno pod względem przygotowania polskich żołnierzy, zmian w sprzęcie, mentalności dowódców wysokiego szczebla jak i współpracy z innymi armiami NATO (głównie Amerykanami).
Autor przedstawia też to, co Jego zdaniem, w polskiej armii zmieniło się na plus, a co zmianom nie uległo. O kwestiach negatywnych, które w dalszym ciągu są armijnymi bolączkami jako lojalny oficer w czynnej służbie nie wspomina wcale lub robi to w sposób bardzo zawoalowany :-D
Opisuje poszczególne akcje polskich żołnierzy w Afganistanie, standard życia w bazach oraz współpracę z lokalnymi służbami takimi jak afgańska armia, wywiad, czy policja.
Ukazuje także wpływ wyjazdów na misję na żołnierzy i ich rodziny.
"Na pierwszej misji zarabiasz na mieszkanie, na drugiej - na samochód, a na trzeciej -  na rozwód".
Styl relacji pozostał niezmienny - dość suchy, raczej raport niż esej czy powieść mająca uwieść swym przekazem kolejne pokolenia wojowników z orłem na hełmach. 
Do czasu IX zmiany w Afganistanie 17. Brygada Zmechanizowana szczyciła się tym, że nie straciła ani jednego żołnierza podczas misji.  A jest to jedna z głównych "eksportowych" jednostek Wojska Polskiego.
Podczas IX zmiany w Afganistanie poległo 4 polskich "misjonarzy" Jarosław Maćkowiak, Paweł Poświat, Szymon Sitarczuk i Rafał Nowakowski.  Pułkownik Kaliciak dokładnie opisuje szczegóły akcji, w których zginęli.
Obala też mit, że w Afganistanie chodzi o pieniądze, surowce naturalne czy inne kwestie biznesowe.
Według Autora, jedynym państwem, które jest w stanie zmienić Afganistan i ma do tego wystarczające siły, środki, determinację oraz cierpliwość, a dodatkowo, co nie jest bez znaczenia. graniczy bezpośrednią z Afganistanem są Chiny.
Pozycja warta przeczytania, gdyż niewiele jest książek opisujących wydarzenia w Afganistanie w sposób prosty, bez patosu, zadęcia i egzaltacji.
Zarówno pierwsza książka Pułkownika Grzegorza Kaliciaka "Karbala. Raport z obrony City Hall"
jak i "Afganistan.  Odpowiedzieć ogniem"  są dostępne  tutajBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger