10/27/2016 10:53:00 AM

Zaginiony - Michael Katz Krefeld

Co mają ze sobą wspólnego dwie sprawy, które dzieli prawie 25 lat, przy czym jedna miała miejsce w mocno schyłkowym NRD w roku 1989, a druga rozpoczyna w 2013 w Danii ?
Z całą pewnością mają, tak postanowił Autor i nie bez kozery co rozdział przeplatają się czasy, kraje i ludzie.
W Berlinie Wschodnim, w Wydziale „Z” - jednej z najbardziej utajnionych komórek Stasi (wschodnio niemieckiej tajnej policji politycznej), zajmującej się dochodzeniami skierowanymi przeciwko wysokim funkcjonariuszom partii komunistycznej, także tym, którzy dzięki partii piastują kluczowe stanowiska w gospodarce NRD oraz wobec tych oficerów samej Stasi, którzy zboczyli z linii wierności ideałom realnego socjalizmu, jej szef - pułkownik Erhard Hausser, prowadzi dochodzenie skierowane przeciwko przemytnikom ludzi do Berlina Zachodniego.
Do wydobywania zeznań pułkownik Hausser stosuje specjalną skrzynię, napełnianą wodą, w której pojmani podejrzani są przykuci do dna. Po przekazaniu interesujących Wydział „Z” informacji, żywot podejrzanego kończy ”zapalenie płuc” wynikające z napełnia skrzyni wodą do pełna.
Dzięki pozyskanym w wyniku przesłuchań  informacjom, Stasi  rozpoczyna kolejne śledztwo, tym razem  skierowane wobec grupy prominentnych postaci NRD, m.in. jednego z dyrektorów Staadsbanku (szefa wydziału „O” Stasi) oraz innych ważnych postaci życia polityczno-gospodarczego.
Operacja nosi kryptonim „Midas”.

Natomiast w roku 2013 niepozorny księgowy, Mogens Slotsholm, podejmuje decyzję o dość bezczelnej kradzieży (nie do końca legalnych) pieniędzy swojego szefa - wyjątkowo niesympatycznego osobnika z bardzo znanej, zamożnej i szanowanej rodziny duńskich przedsiębiorców.
Wygląda to na akt zemsty za lata upokorzeń i niesłusznych oskarżeń o nieudolność czy lenistwo.
Mogens ze zrabowanymi pieniędzmi ucieka do…  Berlina, gdzie ma spotkać się z kimś, kogo poznał przez Internet.
Oficjalnie kwota, jaką ukradł Mogens jest nieznaczna, więc wszyscy, z duńską policją włącznie, oczekują, że niedługo się odnajdzie. Za skradzione pieniądze nie miałby możliwości ukrywać się przez dłuższy czas, a innych, łącznie z tymi z własnego konta nie wziął, nie korzystał też z kart kredytowych.
Minęło jednak pół roku, a Slotsholm nie daje znaku życia. Jedyną osobą zaniepokojoną tą sytuacją jest Louise – młodsza siostra Mogensa.
Zagadkę ma pomóc rozwiązać były policjant kopenhaskiej policji – Thomas Ravnsholdt.
Ravn - (po duńsku „kruk”) - bo tak nazywają go przyjaciele, odszedł z policji ze względu na osobistą tragedię.
Jego narzeczona – Eva, została bestialsko zamordowana podczas napadu rabunkowego na ich mieszkanie. Mimo ogromnego wysiłku i poświęconego czasu nie udało się mu odnaleźć morderców ukochanej.
Przytłoczony wspomnieniami i poczuciem winy wyprowadza się ze wspólnego mieszkania i zaczyna mieszkać na wysłużonej łodzi „Bianca”. Po dwóch latach udało się Ravnowi lekko przystopować z dość popularną metodą radzenia sobie z traumą czyli upijaniem się do nieprzytomności. Podejmuje decyzję o sprzedaży mieszkania, aby zakończyć ten etap w swoim życiu. Podczas wyprowadzki i wywożenia rzeczy po Evie znajduje jej starą komórkę, a w niej SMS-y od jakiegoś mężczyzny, które niedwuznacznie wskazują na bliską zażyłość z jego narzeczoną.
Ravn próbuje ustalić, kim był ten człowiek.
To dochodzenie zakłóca bardzo atrakcyjna pani architekt Louise Slotsholm, która stara się odnaleźć zaginionego brata.
Nasz bohater nie specjalnie się pali do wyjazdu do Berlina, jednak Lousie jest bardzo uparta i konsekwentna.
To, że Ravn rozwiąże problem jest jasne, ale jak do tego dojdzie, jak są powiązane sprawy pozornie bardzo od siebie odległe oraz jak działała Stasi w okresie przed samym upadkiem Muru Berlińskiego i kim jest tajemnicza Renate Schumann – dowiecie się z lektury tej bardzo wciągającej powieści.

"Zaginiony" to drugi tom opowieści o  detektywie Thomasie Ravnsholdt, świetnej serii kryminałów autorstwa duńskiego pisarza Michaela Katza Krefelda.
Dla miłośników powieści kryminalnych zaskakujących nieoczekiwanymi zwrotami akcji i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami pozycja obowiązkowa.

Pozostałe książki z cyklu "Ravn"
Wykolejony -
Sekta - 

Tytuł: Zaginiony 
Cykl:  "Ravn" - tom 2
Tytuł oryginału: Savnet
Autor:
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie
Data wydania polskiego: listopad 2015
Liczba stron: 417
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger