11/15/2016 01:34:00 PM

Sekrety archiwów XX wieku - Alain Decaux

"Sekrety archiwów XX wieku" ukazały się we Francji po raz pierwszy w roku 1962, więc siłą rzeczy pewne informacje zawarte w książce zostały w późniejszym okresie zweryfikowane. Przykładem są rzekome, powojenne losy Martina Bormanna. Autor sugeruje, że  Reichsleiter NSDAP prawdopodobnie przeżył i uciekł do Argentyny lub Hiszpanii. Tezy te zostały ostatecznie obalone w 1998 roku. Testy DNA przeprowadzone na szczątkach odnalezionych w  grudniu 1972 roku podczas prac budowlanych w centrum Berlina przy Invalidenstraße bezspornie udowodniły, że Martin Bormann popełnił samobójstwo w 1945r.
Jednak nie to jest w tej książce najważniejsze.
Z mojego punktu widzenia najbardziej interesującymi  i mało znanymi w Polsce epizodami z historii XX wieku są te, dotyczące Francji. Rzadko bowiem pojawiają się u nas rozważania kim byli tak naprawdę  rodzice generała Weyganda. Postać z polskiego punktu widzenia istotna, bo generał Maxime Weygand był członkiem Komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji do określenia granic państwa polskiego.
Podobnie fascynujące są powojenne losy marszałka Francji Henri Philippe Pétaina, szefa rządu Vichy.
Dlaczego jego ulubiony oficer i protegowany, mimo społecznego oporu (znaczna część francuskiego społeczeństwa nie chciała pokazowego procesu tego ówcześnie 89-letniego starca) decyduje, aby „niezależny” sąd skazał  marszałka Pétaina na śmierć ?
Jak wyglądało faktycznie życie i „kariera” szpiegowska Margarethy Geertruidy Zelle, z urodzenia Fryzyjki z Leeuwarden w Holandii szerszej publiczności znanej jako... hinduska tancerka Mata Hari.
Szalenie ciekawe są też okoliczności spotkania Autora z jednym z najskuteczniejszych szpiegów III Rzeszy Elyasem Bazny, serbskim muzułmaninem, którego kryptonim operacyjny to Cicero.
Opisane są również okoliczności śmierci Adolfa Hitlera, Józefa Wissarionowicza Stalina, Benito Mussoliniego oraz dzieje tajemniczej wyprawy trzeciej osobistości III Rzeszy Rudolfa Waltera Richarda Heßa do Anglii.
Książka od której miłośnikom historii trudno się oderwać.

Tytuł: Sekrety archiwów XX wieku
Tytuł oryginału: Les dossiers secrets du XX siecle
Autor:
Tłumaczenie:  Krystyna Dąbrowska
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: wrzesień 2013
Liczba stron: 300

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger