12/24/2016 11:22:00 AM

Osiedle marzeń - Wojciech Chmielarz (Cykl: Jakub Mortka tom 4)

Warszawskie strzeżone osiedle, jakich jest setki w stolicy, staje się sceną morderstwa.
Zabójstwa przy użyciu noża na podwórzu tego typu obiektów nie zdarzają się zbyt często.
24- letnia Zuzanna Łatkowska była miłą, sympatyczną dziewczyną, która raczej nie powinna mieć wrogów, zdolnych posunąć się aż morderstwa.
Komisarz Jakub Mortka, któremu przydzielono sprawę rozpoczyna czynności i natyka się na wiele niezrozumiałych zachowań przesłuchiwanych osób. Dziwnie zachowuje się bowiem zarówno ochroniarz, jak i administrator obiektu. Poproszeni o udostępnienie materiałów z monitoringu obaj starają się coś ukryć. Mieszkający na osiedlu były poseł bogoojczyźnianej partii Piotr Celtycki, usunięty z niej za niejasne pochodzenie majątku też zachowuje się tak, jakby wiedział więcej, niż stara się przyznać.
Wspierająca komisarza mocno sfeminizowana „panna aspirantka” (która już na całe szczęście zrezygnowała z podkreślania swojego stanu cywilnego, ale z odmiany stopnia zrezygnować nie chce) Anna Suchocka również zauważa, że sytuacja mocno odbiega od standardu. Podejrzaną okazuje się Switłana, zatrudniona na czarno Ukrainka, zajmująca się sprzątaniem.
Na osiedlu, z powodu zbyt małej ilości bezpłatnych miejsc parkingowych stosunki sąsiedzkie są napięte do tego stopnia, że eskalowały od naklejania „karnych kutasów” i spuszczania powietrza z opon do ich przecinania. Zamordowana dziewczyna była studentką dziennikarstwa i zajmowała się również opieką nad dziećmi Celtyckiego w zamian za czynsz. Okazuje się że Celtycki jest posiadaczem kilku mieszkań na tym osiedlu i jedno z nich wynajmuje młodym dziewczynom.
Poszukiwania mordercy wywołują całkiem nieuzasadnione naciski płynące z różnych stron – od znanego w mieście gangstera, ale także od obecnego faceta byłej żony Mortki – Adama, który jest adwokatem.
W ujęciu Switłany pomagają ukraińscy gangsterzy. Jednak podczas przesłuchania komisarz Mortka dochodzi do wniosku, że za morderstwem może stać kto inny. Okazuje się, że Switłana, która się do tego czynu przyznała nie specjalnie zna okoliczności zabójstwa.
Przywrócony  do służby były przyjaciel Mortki – podkomisarz Dariusz Kochan, który był zawieszony za znęcanie się nad rodziną zostaje jednoosobowym „Archiwum X
Dostaje za zadanie ponownego  prześledzenia spraw, które zostały zawieszone z powodu nie wykrycia sprawców.
Co ukrywają mieszkańcy „Osiedla Marzeń” ? Jak dużo wie Piotr Celtycki? Dlaczego ukraińscy gangsterzy tak chętnie pomogli Policji? Jak w roli supergliny poradzi sobie Kochan i co uda mu się odkryć?
Wreszcie – kto i dlaczego zabił Zuzę? Tego się dowiecie z lektury. 
Jednak o tym, co było powodem poruszenia na mieście i czego dowiedziała się Zuzanna – przeczytamy pewnie  w kolejnym tomie, bo Autor był łaskaw pozostawić wiele kwestii otwartych :-D
Świetnie napisany, trzymający w napięciu kryminał, od którego trudno się oderwać.
Zdecydowanie polecam.

Tytuł: Osiedle marzeń 


Autor:
Wydawnictwo:  Czarne
Data wydania polskiego: wrzesień 2016
Liczba stron: 368
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger