1/06/2017 11:17:00 AM

Odprysk - Sebastian Fitzek

W życiu chyba każdego z nas są zdarzają się takie chwile, które chcielibyśmy wykasować ze swej pamięci.
Jakieś niechlubne wyskoki, kompromitujące sytuacje bądź przypadki traumatycznych przeżyć. Nasz mózg niektóre z nich "kasuje", niestety tylko te, które sam ocenia jako zbędne.
Amnezja wsteczna, ale taka, którą świadomie możemy sobie zdefiniować byłaby czasami wielkim dobrodziejstwem. A jeśli w dodatku można by zachować tylko wspomnienia miłe oraz nabytą wiedzę, myślę, że mało kto by się na taką usługę nie skusił.
Taką szansę miał bohater książki Sebastiana Fitzka – Marc Lucas.
Niezły prawnik, streetworker, wspierający ubogich mieszkańców Berlina w wyniku wypadku samochodowego utracił ukochaną żonę, będącą w szóstym miesiącu ciąży. W karku pozostał mu odprysk metalu, którego przemieszczanie się w okolice kręgosłupa można powstrzymać tylko lekami.
Lucas przeczytał w gazecie ogłoszenie kliniki, która za pomocą eksperymentalnej terapii potrafi usunąć niepożądane wspomnienia.
Podczas akcji mającej na celu zapobiec samobójstwu jednej ze swoich podopiecznych zostaje zaczepiony przez starszego, bardzo dystyngowanego pana, jeżdżącego Maybachem, który przedstawił mu się jako profesor Bleibtreu – twórca metody wywoływania amnezji na życzenie.
Opowiedział o swojej rewolucyjnej metodzie i zaprosił Marca do swojej kliniki, aby sam zobaczył, jak taki proces przebiega oraz zaproponował przejście całkowicie wstępnych badań, aby określić czy Marc w ogóle nadaje się do udziału w programie.
Po zakończonych badaniach świat Marca Lucasa zaczyna przypominać scenariusz filmu „Gra” z Michaelem Douglasem i Seanem Pennem. Klucze do mieszkanie nie pasują, a drzwi otwiera mu.... miesiąc temu zmarła żona, która go oczywiście nie poznaje. W pracy, zamiast niego, kierownikiem placówki jest jakiś obcy facet, który opowiada Marcowi, że miał ciężki dzień, bo jedna z jego podopiecznych popełniła samobójstwo. To samo, któremu Marc rano zapobiegł.
W miejscu gdzie była klinika profesora Bleibtreu jest...... dziura w ziemi.
Dalszej części fabuły nie będę Wam zdradzał, bo nie chcę zepsuć przyjemności czytania.

Dodam tylko jedna informację pochodzącą z posłowia Autora.
Tego typu chemia, która umożliwia całkowity reset pamięci już istnieje. Jak się pewnie domyślacie finansowanie badań zapewniły służby, chcące zabezpieczać tajemnice, które mają w głowach np. odchodzący z ich szeregów agenci.


Tytuł: Pasażer 23
Tytuł oryginału: Splitter
Autor:
Wydawnictwo:  Amber
Data wydania polskiego: czerwiec 2016
Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Liczba stron: 352


https://platon24.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger