1/28/2019 11:33:00 AM

Koh-I-Noor William Dalrymple Anita Anand

Koh-I-Noor - nazwę tego diamentu zna każdy. Znaczna część zna nawet jego historię. Tylko ta, którą znamy jest oparta na „bazarowych plotkach” spisanych przez „miłośnika psów, koni i przyjęć” nie będącego jednocześnie „najsumienniejszym, ani też najlepiej wykształconym pracownikiem Kompanii Wschodnioindyjskiej” - Theo Metcalfe.

„Arcyucieszne historyje” Theo Matcalfe, będące połączeniem fantazji XIX-wiecznych Hindusów z autorskimi dodatkami Sir Theophilusa Johna Metcalfe, Piątego Baroneta, z prawdą historyczną mają niewiele wspólnego. Miłośnicy twórczości Williama Dalrymple doskonale wiedzą, że ten uparty Szkot i wielki miłośnik kultury Indii nie może przejść obok takiego tematu obojętnie. I z całą swoją pasją i skłonnością do ujawniania prawdy historycznej stara się odnaleźć rzeczywiste losy "Góry światła" w źródłach pochodzących z Dekanu, Persji czyli miejsc w których przez wieki przemieszał się, wraz z nowymi właścicielami, ten fascynujący kawałem krystalicznego węgla.

Okazuje się, że tak naprawdę o Koh-I-Noor wiemy bardzo niewiele. Na pewno został wydobyty w Indiach, w tamtych czasach były tylko dwa źródła pozyskiwania diamentów – Indie skąd do początku XVIII wieku pochodziła większość tych kamieni oraz Brazylia (jak chce „Ciotka Wiki”) lub jak twierdzi autor z - góry Borneo, gdzie wydobywano czarne diamenty. Próba ustalenia czy „Góra Światła” to ten sam kamień co Diament Babura (założyciela Państwa Wielkiego Mogoła) nie daje ostatecznego rozstrzygnięcia.

Podróżując przez wieki śladami tytułowego bohatera książki poznajemy burzliwą historię Dekanu. Inwazje, najazdy, wielkich wodzów i władców ale i tych całkiem słabej jakości,o których historia mogłaby spokojnie zapomnieć. Dzięki tej analizie zrozumiecie dlaczego zwrotu Koh-I-Noora z rąk Brytyjczyków żądają Hindusi, Pakistańczycy, a nawet...talibowie.
Drugą cześć tej wciągającej opowieści napisała Anita Anand, która skoncentrowała się na losach diamentu już po dotarciu do stolicy Imperium. Dzięki wspólnej pracy autorów „Góra Światła” stanie się Wam bliższa, ale i tak diament nie odsłonił wszystkich swoich tajemnic. Fascynacja tym kamieniem wcale nie wynika z tego, że jest największy (przed przeszlifowaniem większy był „Orłow”) a po obróbce, jakiej Koh-I-Noor został poddany już w Wielkiej Brytanii, aż 89 diamentów jest od niego większych.. Jednak nazwa „Koh-I-Noor” budziła i budzi ogromne emocje i zainteresowanie.

Tytuł: Koh-i-Noor Historia najsłynniejszego diamentu świata
Tytuł oryginału: Koh-i-Noor. The History of the World's Most Infamous Diamond
Autor: William Dalrymple, Anita Anand
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania polskiego: styczeń 2019
Liczba stron:288


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger