7/08/2016 12:01:00 PM

W kraju niewidzialnych kobiet - Qanta A. Ahmed

Generalnie, można by zacząć tę recenzję starą, dobrą zapowiedzią z magazynu "60 minut na godzinę”,  gdzie Ewa Szumańska występuje jako młoda lekarka, a Jan Kaczmarek jako pacjent:
Będąc młodą lekarką…  ... wyjechałam ze Stanów Zjednoczonych do Arabii Saudyjskiej :-D
Urodzona w Wielkiej Brytanii córka imigrantów z Pakistanu, jest prawowierną muzułmanką, jednak różnice pomiędzy strefą euroamerykańską a saudyjską pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia wywołują u naszej bohaterki pewien...,.  szok kulturowy.
Żyjąc w Arabii Saudyjskiej odkrywa, że tak naprawdę niewiele wie o swojej własnej religii i że dotychczas nie zdawała sobie dotychczas sprawy jak mocno różni się świat realnego islamu od jego wersji w krajach Zachodu.
Zaskakują ją różnice we wzorcach kulturowych - m.in. fakt, że pracując w jednym z najlepszych i najnowocześniejszych szpitali w Rijadzie, mimo znakomitego wykształcenia nie jest traktowana przez lekarzy – mężczyzn, jako równorzędny partner.
Po dość krótkim czasie nawiązuje przyjaźnie z Saudyjkami i Saudyjczykami, dzięki temu zaczyna lepiej rozumieć kraj, w którym zdecydowała się zamieszkać.
Również wyjazd na hadż daje Autorce możliwość lepszego poznania siebie oraz tego, czym jest dla Niej islam.
Z książki dowiecie się również kiedy i dlaczego nastąpił tak silny sojusz pomiędzy przywódcami duchownymi a rodem Saudów.
Sama autorka - Qanta A. Ahmed jest postacią absolutnie nietuzinkową. Już po powrocie do Wielkiej Brytanii została pierwszą muzułmanką i pierwszym lekarzem przyjętym do Templeton-Cambridge Journalism Fellow in Science and Religion na Uniwersytecie w Cambridge.
Jako muzułmanka oczywiście sprzeciwia się okupacji terytoriów palestyńskich, ale przyznaje, że nie wie, jak Izrael może zrezygnować z kontroli nad regionem rządzonym  "przez ludzi wyznających jadowitą ideologię dżihadu" i liderów wzywających do zniszczenia Izraela.
Jest uznawana przez swoich przeciwników za "syjonistkę w muzułmańskim przebraniu".
Uważam, że zarówno książka, jak i sama Qanta Ahmed -  obecnie Pani Profesor medycyny na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku są warta polecenia.
Saudyjki na dworcu kolejowym w Dammam - zdjęcie zrobiłem w kwietniu 2014 roku. Jak widać wiele kobiet podróżuje bez męskiego opiekuna.

4 komentarze:

 1. Książka wydaje się być ciekawa. W obliczu dzisiejszego kryzysu migracyjnego i rozprzestrzenianiu się islamu chyba warto po tę książkę sięgnąć.

  http://brewilokwencja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adrian - A przy okazji pokazuje, jak szybko zmienia się Arabia Saudyjska - znakomita większość tych problemów jak np. zatrudnianie kobiet już praktycznie nie istnieje. Pozostał tylko sztandarowy problem feministek - zakaz prowadzenia samochodów. Ale gwarantuje - kilka dni za kółkiem w Saudi wyleczyłoby większość z nich z zapału prowadzenia auta mając możliwość jeżdżenia z kierowcą:D

   Usuń
 2. Ciekawa okładka i Wasza zapowiedź sprawia, że pozycja ta znajdzie się w kolejce powieści do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytając weź jednak pod uwagę, kiedy książka została napisana - Arabia Saudyjska, jak wiele razy podkreślaliśmy zmienia się bardzo szybko

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger