8/30/2016 10:12:00 AM

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa - Krystyna Kaplan

Czasy wiktoriańskie i edwardiańskie, to okres, kiedy Londyn był nieformalną  stolicą świata, bo jak inaczej nazwać miasto, z którego zarządzane jest Imperium zajmujące 23% lądów na Ziemi, a poddani Jej Wysokości Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i Cesarzowej Indii stanowią 20 % ziemskiej populacji.
Okres 63 lat rządów Wiktorii Hanowerskiej to czas, w którym świat przyspieszył i zmniejszył się drastycznie. Podróże trwają krócej, dzięki parowcom i automobilom, przepływ informacji to już nie tylko kurierzy, ale telegraf i telefon.
Nowe idee, nowe rozwiązania, wspaniali artyści, myśliciele, filantropi... To wszystko koncentruje się w Londynie.
Jednak do połowy XVIII wieku Londyn to także miasto, w którym jedyną przeprawą przez Tamizę był London Bridge, most liczący  sobie jakieś drobne 2000 lat. Dopiero w 1750 powstaje Most Westminsterski, a w 1894 Tower Bridge – most zwodzony, którego oryginalny napęd parowy został wymieniony na nowoczesny w latach 70 XX stulecia. 
Czasy Sherlocka Holmesa to także okres powstania pierwszej na świece podziemnej kolei parowej, konnych omnibusów i pierwszych autobusów piętrowych (początkowo również konnych) oraz walczących o prawa kobiet sufrażystek.
Bogato ilustrowana pozycja oddająca ducha epoki w każdym jego aspekcie – od obyczajów i problemów życia codziennego tak wielkiej metropolii, po wydarzenia kulturalne i artystyczne.
Z książki dowiecie się co nieco o obyczajach arystokracji i biedoty, o tym, o której godzinie składano sobie wizyty w zależności od stopnia zażyłości z gospodarzami oraz tego, w jakim celu odbywały się takie spotkania.
Ile wizytówek zostawiała dama podczas wizyty oraz dlaczego część wizytówek musiała mieć zagięte rogi.
Przeczytacie fragmenty wspomnień, pamiętników i listów wybitnych Polaków odwiedzających Londyn takich jak Fryderyk Chopin,  Helena Modrzejewska czy Maria Skłodowska – Curie lub tych osiadłych jak Joseph Conrad.
Jeżeli interesuje Was jakikolwiek aspekt życia w Londynie w czasach, kiedy na świecie pojawili się najsłynniejszy detektyw -  Sherlock Holmes i wampir - arystokrata Dracula - na pewno znajdziecie tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W wydawanej przez PWN  serii Metropolie Retro ukazały się dotychczas:
  • Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque
  • Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów
  • Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka 
  • Warszawa: Perła Północy

Tytuł: Londyn w czasach Sherlocka Holmesa
Autor: Krystyna Kaplan
Wydawnictwo:  Dom Wydawniczy PWN
Data wydania: sierpień 2016
Liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger