9/06/2016 11:04:00 AM

Czas honoru - W.E.B Griffin, William E. Butterworth IV

"Czas honoru" to piąty tom cyklu „Więzy honoru”. Akcja rozgrywa się głównie na terenie Argentyny, w tym neutralnym kraju ścierają się w walce o wpływy służby III Rzeszy oraz amerykańskie OSS.
Głównym bohaterem jest Cletus Frade – argentyńsko – amerykański multimilioner, będący jednocześnie oficerem OSS.
W tej odsłonie powieści akcja koncentruje się wokół niemieckiej operacji „Feniks”.
Celem „Feniksa” jest zabezpieczenie najwyższych władz III Rzeszy po upadku tejże na terenie Ameryki Południowej. Transferowane są środki służące do zakupu ziemi, firm i fabryk, które po klęsce umożliwią odtworzenie „Tysiącletniej Rzeszy” w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju. Decyzja ta zapadła po rozlicznych niepowodzeniach i klęskach militarnych zarówno  na Froncie Wschodnim jaki i w Afryce Północnej. Stoją za nią najważniejsi ludzie III Rzeszy (z wyłączeniem Adolfa Hitlera) tacy jak Martin Bormann czy Heinrich Himmler. Za transfer pieniędzy i kosztowności odpowiadają służby podległe Himmlerowi.
Po spektakularnym laniu, jakie otrzymał Wehrmacht pod Stalingradem w Ostateczne Zwycięstwo wierzy już chyba tylko sam Fuhrer i dr Josef Goebbels, choć ten drugi  raczej z zawodowego obowiązku .
Do przygotowujących sobie "miękkie lądowanie" dołączają SS-mani (bez informowania o tym Reichsfuhrera), którzy za środki uzyskane z okupów za Żydów, których uwalniają z Die Konzentrationslager utworzyli „fundusz pomocowy” dla wybranych funkcjonariuszy tej formacji.
Także i podwładni admirała Wilhelma Canarisa prowadzą rozmowy z Amerykanami proponując „deal” : ewakuację rodzin i części oficerów do Argentyny w zamian za…  dane agenturalne Abwehr Ost pułkownika Gehlena. Oferta wynika z analizy faktów – według Abwehry po wygranej wojnie z Niemcami dojdzie do wojny Amerykanów  z ZSRR. Jako zachętę przekazują informację o 11 agentach GRU i NKWD, którzy zinfiltrowali ultra tajny „Projekt Manhattan” czyli pracę na bombą atomową.
Pośrednikiem pomiędzy Gehlenem i OSS zostaje… jezuita,  a patronuje mu nuncjusz papieski w Argentynie.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, jednak należy pamiętać, że w większości (poza historycznymi nazwiskami i niektórymi faktami takimi jak bitwa stalingradzka czy lądowanie na Sycylii) to fikcja literacka.
Tytuł: Czas honoru
Tytuł oryginału: The honor of spies
Cykl: Więzy honoru (tom 5)
Autor: Griffin W.E.B. 
Wydawnictwo: ZYSK I S-KA
Seria wydawnicza: Więzy honoru
Data wydania polskiego: luty 2016
Stron: 492
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger