11/24/2016 10:19:00 AM

Krew tyranów - Naomi Novik

Katastrofy okrętów, na których płyną nasi bohaterowie zaczynają być niepokojącym standardem.
Tym razem, podczas wyprawy z Ameryki Południowej do Chin „Potentate” wpada na skały u wybrzeży Japonii.
Laurence wypada za burtę i znika z oczu załogi, a wszyscy oprócz Temeraire ”a uznają, ze utonął. Jednak Niebiański Smok nie daje za wygraną. Rozpoczyna poszukiwania podczas których dochodzi do „utarczki” pomiędzy smokami brytyjskimi a panem Jinai, strażnikiem Zachodu – gigantycznym japońskim morskim smokiem. Zaginiony Laurence, który w skutek urazu utracił pamięć ostatnich ośmiu lat zostaje odnaleziony przez pana Kaneki. Japoński wielmoża złożył przysięgę, ze ocali jakiegoś człowieka podczas swojej podróży. Te szlachetny czyn może mieć dla niego jednak poważne konsekwencje. Japonia jest krajem zamkniętym dla zachodnich barbarzyńców a jedynym portem, do którego mogą wpływać zachodnie statki i okręty jest port w Nagasaki. Kara za naruszenie terytorium Japonii przez niechcianych gości poza wyznaczonym obszarem jest jedna – śmierć. Nie tylko dla „długonosego”, ale i dla tego, który udziela mu ochrony i opieki. Młody wychowanek pana Kaneki – Junichira organizuję ucieczkę kapitana, aby ocalić życie i honor swojego patrona. Po wielu trudach docierają do Nagasaki, gdzie już dopłynął, po naprawach „Potentate”. Temeraire odnajduje swojego kapitana, który go.... nie pamięta.
Kontynuując podróż do Chin Laurence próbuje odzyskać stracone lata i przypomnieć sobie w jaki sposób z dowódcy okrętu został awiatorem i ma pod opieką smoka jednej z najszlachetniejszych ras na Ziemi.
Po dotarciu na miejsce przeznaczenia, podczas audiencji u następcy tronu cesarskiego dochodzi do zamachu, który ma wskazywać na udział Europejczyków. Laurence'owi udaje się ocalić życie następcy tronu i zostaje wraz z nim porwany prze autentycznego organizatora tego ataku – przedstawiciela konserwatystów, przeciwnych jakimkolwiek relacjom Chin z Europą - pana Bayana. Dodatkowo może się okazać, że frakcja, którą reprezentuje Bayan jest odpowiedzialna za śmierć bliźniaczego brata Temeraire – Kung Tien Czuana, osobistego Niebiańskiego smoka następcy tronu – Mianninga.
Ocali ich Temeraire i trafią przed oblicze samego cesarza, który ma rozstrzygnąć czy czyn pana Bayana jest aktem zdrady czy wręcz przeciwnie – aktem patriotyzmu nawet, jeżeli dokonał próby zamachu na następcę tronu.
Decyzją cesarza, aby udowodnić swoją przydatność dla Państwa Środka brytyjskich sojuszników, królewskie smoki ze swoimi załogami, przy wsparciu smoków cesarskich mają stłumić rebelię Białego Lotosu. Ma się tak stać, ponieważ Brytyjczycy są podejrzewani o.... wspieranie buntowników.
Kto stoi za organizacją Biały Lotos? Czy naszym bohaterom uda się zdobyć zaufanie i szacunek generała Chu – zaufanego dowódcy cesarskich smoków? Co knuje Napoleon Bonaparte?
Tego dowiecie się z lektury ósmego tomu przygód Laurence i Temeraire

Tytuł: Krew tyranów
Tytuł oryginału: Blood of Tyrants
Autor:
Jan Pyka
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego: czerwiec  2014
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger