11/22/2016 07:10:00 PM

Próba złota - Naomi Novik

Laurence i Temeraire budują kryjówkę w Australii, jednak dokończenie projektu nie jest im dane.
Pojawia się po raz kolejny w ich życiu ambasador Wielkiej Brytanii w Chinach pan Hammond.
Ma propozycję dość trudną do odrzucenia – ułaskawienia Laurence’a i przywrócenia do służby królewskiej jako kapitana z listy z zachowaniem starszeństwa. Oczywiście nie dlatego, ze lordowie z Admiralicji uznali swój wcześniejszy wyrok za niesprawiedliwy, tylko dlatego, że pojawiło się nowe zagrożenie w Ameryce Południowej. Napoleon Bonaparte zawarł sojusz z afrykańskim imperium Tswana, które za cel postawiło sobie wyzwolenie niewolników w portugalskiej Brazylii. Portugalczycy są sojusznikami Wielkiej Brytanii, a Laurence i Temeraire mieli już kontakty ze smokami Tswana podczas swojego pobytu w Kapsztadzie.
Wyruszają na pokładzie „Allegiance” do Rio de Janeiro. Po drodze jednak natykają się na kilkudniowy sztorm. Okręt przetrwał nawałnicę, ale kiedy oficerowie udali się na spoczynek, wyczerpani walką z żywiołem pijani marynarze doprowadzają do zatopienia jednostki. Ocalało niewielu z nich i najgorsze, że byli to sprawcy tej katastrofy, których podwieszonych na siatce pod brzuchem smoka próbowano otrzeźwić. Iskierka, Kulingile i Temeraire próbują z ocalonymi dolecieć do lądu. Dystans jest jednak zbyt duży. Uratuje ich...  francuski smokowiec płynący z misją dyplomatyczną do Inków, którzy są panami drugiej części Ameryki Południowej, bo konkwistadorzy Pizarra po zamordowaniu Atahualpy zostali pokonani przez inkaskie smoki.
Francuzi zostawiają naszych bohaterów na bezludnej wyspie, obiecując powrót za kilka miesięcy i przewiezienie do Francji w charakterze jeńców wojennych. Dzięki znalezionemu wrakowi pirackiego statku udaję się wydostać z wyspy i dotrzeć na terytorium Inków.
Jak potoczą się losy bohaterów w inkaskim imperium, jaką tajemnicę skrywają kapitan Granby  oraz chiński kucharz Gon Su ? Czy uda się nakłonić smoki Tswana do zmiany stron w wojnie z Napoleonem?
Odpowiedzi znajdziecie w siódmym już tomie przygód Wiliama Laurence’a i Niebiańskiego smoka Temeraire.

Tytuł: Próba złota
Tytuł oryginału: Crucible of Gold
Autor:
Jan Pyka
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego: czerwiec  2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger