12/05/2016 01:51:00 PM

Historia twojego życia - Ted Chiang


Zbiór ośmiu świetnie napisanych i zmuszających do myślenia opowiadań, w których różne technologie, Obcy czy cudowne medykamenty nie są celem opowieści, a jedynie środkiem nieco głębszego przekazu.
Dzięki zastosowanym zabiegom literackim, pytania nie są zadawane brutalnie, na wprost.  
Sami musicie się zastanowić, jakich wyborów moglibyście dokonać albo nawet już dokonaliście.
Ludzie od wieków zadają sobie pytanie "co by było gdyby?" 
Co byłoby gdyby udało się wybudować Wieżę Babel ?
Co zrobilibyście gdyby, udało się Wam osiągnąć poziom wiedzy nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika poprzez np. wstrzyknięcie do kręgosłupa enzymu K ? Czy chciałoby się Wam jeszcze zrobić coś dla ludzi o inteligencji i możliwościach pojmowania świata porównywalnych do tych, jakie mieliście przed tym zabiegiem? A może Wasz samozachwyt i chęć zajmowania się tylko sprawami nieosiągalnymi dla przeciętnego śmiertelnika byłyby tak wielkie, że rozwiązywanie problemów zwykłych ludzi byłoby poniżej Waszej godności ?
Co byście zrobili w przypadku, kiedy Wasze ideały, coś co stanowiło sens życia, okazały się nic nie warte? Bo czymże innym jak nie utratą sensu, jest dla matematyka odkrycie, że cała matematyka, z podstawową arytmetyką włącznie, to fikcja i że tak naprawdę 2=1?
Czy wiedząc o tym, że Wasz związek się rozpadnie, a Wasze dziecko zginie tragicznie w wieku lat 25 podjęlibyście decyzję o jego spłodzeniu?
Jak sami widzicie nie są to opowiadania, które powstały „ku pokrzepieniu serc". Powstały raczej po to, aby zmusić czytelnika do przyjrzenia się samemu sobie. 
Fantastyczne dodatki stanowią tutaj jedynie pretekst do tego, aby łatwiej, nie zadając sobie pewnych pytań w sposób bezpośredni, móc na nie odpowiedzieć bez wewnętrznego lęku.
Każde z ośmiu opowiadań, w taki czy inny sposób, skłoni Was do tego, aby spróbować postawić się w sytuacji jego bohaterów. Obserwując ich perypetie będziecie zastanawiać się co Wy byście w danej sytuacji zrobili. 
I to jest przyjemne, bo nie niesie za sobą żadnych realnych konsekwencji.
Bo to przecież tylko literatura science –fiction.....
Ale czy na pewno ? 

Tytuł: Historia twojego życia
Tytuł oryginału:  Stories of Yours Life and Others
Autor:
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania polskiego:  listopad 2016
Liczba stron: 378


1 komentarz:

  1. No to teraz czuję się ostatecznie przekonany, bo od kilku dni zastanawiam się nad tą książką :) w takim razie najpierw ją przeczytam, a potem film :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger