1/06/2018 10:41:00 AM

Starożytna Grecja od kuchni - Magdalena Nowakowska

Jak daleko odeszliśmy od naszych cywilizacyjnych korzeni, którymi dla Europejczyka są czasy antycznej Grecji i Rzymu?
Aspektem, który poddany został bardzo szczegółowej analizie w książce Magdaleny Nowakowskiej są obyczaje związane z jedną z najprzyjemniejszych części naszego życia czyli jedzeniem i piciem (w tym nieodzownego w kulturze europejskiej tamtego okresu wina).
Aż łza się w oku kręci, jak przyjemnie spędzali czas ówcześni Grecy i to nie tylko ci najzamożniejsi.
Wspólne biesiady, gdzie smakowite potrawy i zacne wina były tylko ważnym, acz nie wiodącym elementem spotkań. Rozważania filozoficzne, inteligentne złośliwostki, poezja – to były nieodzowne elementy spotkań wykształconych Greków.
Oczywiście, nie brakowało zabaw „kto wypije najwięcej”, ale antyczna wersja popularnej u nas „jaskółki” ( czyli ocena stanu upojenia imprezowicza poprzez obserwację, jak długo ustoi na jednej nodze w pozycji „dolotowej”) tam była na o niebo wyższym poziomie – zawodnik stał na nasmarowanym oliwą bukłaku wypełnionym winem.

Kuchnia grecka tamtych czasów również pełna była kucharzy – celebrytów, więc obecna popularność przedstawicieli tego fachu nie jest, jak widzicie niczym ani nowym, ani specjalnie oryginalnym :-).

Pozycja ze wszech miar naukowa, jednak napisana językiem przyjaznym dla profana i zawierająca ogromną ilość bardzo ciekawych i zaskakujących faktów z życia w Antyku.


Tytuł: Starożytna Grecja od kuchni 
Autor: Magdalena Nowakowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania polskiego: październik 2017

6 komentarzy:

  1. Znam jednego amatora kuchni greckiej wiec byc moze ta pozycja go zaciekawi. Polece.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno ciekawe dla Niego będą informacje, które z potraw współczesnej kuchni greckiej wywodzą się bezpośrednio z antyku, a które mają zdecydowanie krótszą historię, jak na przykład sławna "sałatka grecka"

      Usuń
  2. Każdy zna Achillesa, Perseusza czy Demeter, ale nie każdy wie jak wyglądało ich życie od „kuchni”. Ta pozycja zapowiada się na swój sposób intrygująco. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka, mimo tego, że napisana przez poważnego naukowca, jest łatwo przyswajalna przez osoby z poza środowiska akademickiego, zajmującego się zawodowo tą epoką.

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy temat, lubię dowiadywać się, jak biesiadowano kiedyś i jakie były popularne potrawy. Aż zrobiłam się głodna!

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger