9/22/2016 06:46:00 PM

Pasażer 23 - Sebastian Fitzek

Kim jest tytułowy „pasażer 23”?
To kodowe oznaczenie osoby, która zginęła na morzu podczas rejsu statkiem wycieczkowym.
Dwadzieścia trzy – dlatego, że tyle osób rocznie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach podczas podróży liniowcami. Armatorzy robią wszystko, aby uznać to za samobójstwa. A jeżeli nie wszystkie te zdarzenia to samobójstwa lub „samobójstwa rozszerzone” (o tego typu zdarzeniach mówimy wtedy, kiedy np. rodzic zabija dziecko zanim sam się zabije)?
W taki sposób stracił żonę i syna główny bohater powieści Martin Schwartz – berliński psycholog i policjant pracujący pod przykrywką w jednym.
Trauma, jakiej doświadczył Martin doprowadza go do stanu, w którym własne życie nie ma dla niego żadnej wartości.
Podejmuje się zadań, na które nikt przy minimum instynktu samozachowawczego by się nie zgodził.
Trzeba trafić do ciężkiego polskiego więzienia, aby zdobyć zaufanie neonazisty oraz wstrzyknąć sobie przy świadkach heroinę, aby uwiarygodnić legendę? Nie ma problemu.
Jako zarażony wirusem HIV pedofil, wejść w środowisko, w którym zdrowi uprawiają seks bez zabezpieczeń z chorymi na AIDS i pozwolić na wprowadzenie do własnego organizmu przeciwciał wirusa HIV aby oszukać test? To również jest do zrobienia.
Wybicie sobie górnej jedynki, ponieważ osoba, za którą się podaje wysyła taką informację podejrzanym, aby utrudnić pracę Policji? Martin zrobi to na poczekaniu- własnoręcznie.
Swartz otrzymuje wiadomość od lekko zbzikowanej, wiekowej multimilionerki, że na wycieczkowcu, na którym zginęła jego żona i syn odnalazł się po kilku tygodniach od „śmierci” jeden z „pasażerów 23” – 11- letnia dziewczynka Anouk.
Po przegranym procesie z armatorem „Sułtana Mórz” Martin ma ochotę na rewanż. Podejmuje błyskawiczną decyzję o podjęciu wyzwania i wyjaśnienia w jaki sposób Anouk „zmartwychwstała”.
Problemem jest to, że dziewczynka nie chcę rozmawiać z nikim. Badania wykazały, że została wielokrotnie zgwałcona.
Co dzieje się na „Sułtanie Mórz”? W jaki sposób i dlaczego giną akurat na tym statku głównie samotni rodzice z dzieckiem? Kto i dlaczego stara się wrobić w morderstwa Martina Schwartza, kupując bilety na rejsy używając jego „przykrywkowych” danych osobowych ?
I czy wszystko, co wydaje się nam, że widzimy i analizujemy jest zgodne z prawdą?
To i jeszcze więcej znajdziecie w trzymającej w napięciu książce jednego z nielicznych, bardzo poczytnych na świecie niemieckich pisarzy.

Tytuł: Pasażer 23
Tytuł oryginału: Passagier 23
Autor:
Wydawnictwo:  Amber
Data wydania polskiego: marzec 2016
Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Liczba stron: 350

Książka dostępna w księgarni Internetowej platon24.pl
https://platon24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger