12/25/2016 11:22:00 AM

Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile - Krystian Kaczor

Autor jest profesjonalnym trenerem zarządzania projektami IT w oparciu o metody „zwinne” na których bazują najbardziej efektywne na rynku firmy zajmujące się pisaniem oprogramowania.
Ale zanim ci, którzy nie są członkami zespołów projektowych w branży IT, programistami, developerami takich systemów bądź ich testerami powiedzą „a na cholerę mi to?” poproszę o jeszcze chwilkę cierpliwości.
Sam nie mam za dużo wspólnego z tym obszarem biznesu, a moje relacje z działem IT wiążą się z kontaktem z HelpDeskami wszelkiego gatunku i maści, gdzie po zgłoszeniu problemu w 99,5% przypadków słyszę, „a to dziwne, bo u mnie działa”.
Jednak po pierwsze- warto poznać język wroga:-)
Po drugie – owszem, jest to metoda zarządzania stosowana przy projektach związanych z oprogramowaniem, ale przecież nie wzięła się z niczego. Dlatego warto prześledzić metody jakie doprowadziły do powstania Manifestu AGILE, a także zapoznać z systemami zarządzania przydatnymi w innych branżach. Całkiem sporo informacji, jakie znajdziecie w tej książce możecie znać z własnej praktyki w bardzo odległych od programowania działach przemysłu. Bo Lean Management, TQM czy Kanban spotkałem w wielu przedsiębiorstwach w których do tej pory pracowałem.
Krystian Kaczor przedstawił tę problematykę oraz właściwe, praktyczne zastosowanie tych systemów w sposób wyjątkowo przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba, co bardzo mu się ceni :-)
Po trzecie – nigdy nie wiecie, czy nie przyjdzie Wam wdrażać jakiegoś oprogramowania w miejscu, gdzie pracujecie i wtedy warto wiedzieć, jak „ajtiki” odprawiają te swoje gusła, produkując to, z czym później przyjdzie Wam się zmierzyć jako użytkownikowi.
Da Wam to szansę ingerencji w odpowiednim momencie, żeby to, co Wam wyprodukują miało jakiekolwiek realne zastosowanie w Waszej pracy.
Ważnym aspektem tego poradnika jest fakt, że Autor jest Polakiem, pracującym w naszych, krajowych realiach i nie podaje przykładów z krajów z zupełnie innym kodem kulturowym. 
Jedynymi elementami pochodzącymi bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, które wprowadził są....  znane chyba wszystkim pracującym w koncernach przygody Dilberta, Wally”ego, Rogatowłosego, Catberta z komiksów i książek Scotta Adamsa. Choć w moim przypadku znam z autopsji kilku Rogatowłosych, Catbertów i Wally”ch.
Wy pewnie też, bo w rzadko której korpo nie znajdują się na tablicach korkowych poszczególne z przygód Dilberta.
Dlatego, jeżeli macie cokolwiek wspólnego z zarządzaniem, zarządzaniem projektami czy pracujecie w firmach IT – książka ze wszech miar godna polecenia.

 Tytuł: Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile

Autor:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania polskiego: listopad 2016
Liczba stron: 326


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger