12/22/2016 11:09:00 AM

Szalone misje II wojny światowej - William B. Breuer


Książka zawiera opisy przeróżnych działań obu stron konfliktu, które w jeżyku potocznym można by uznać, za delikatnie to ujmując, odbiegające od przyjętych zasad prowadzenia wojny. Na ponad 330 stronach opisane są ucieczki, działania agentów wywiadu, niekonwencjonalnie przeprowadzone akcje komandosów i dywersantów. Z racji niektórych swoich posunięć na kartach opowieści znaleźli się również najwyżsi dowódcy wojskowi aliantów jak np. generał armii Douglas George MacArthur, odznaczony Medalem Honoru, najwyższym odznaczeniem wojskowe nadawanym w Stanach Zjednoczonych.
To również historie o nieprawdopodobnym szczęściu, pechu i ogromnej pomysłowości. Z kart książki dowiecie się, gdzie amerykańscy i brytyjscy żołnierze ukrywali radia w stalagach, poznajcie perypetie Rangersa.... w kapciach, bo kwatermistrzostwo nie było w stanie dostarczyć butów o rozmiarze 14,5, przeczytacie o wyjątkowo wojowniczych starszych panach. Jeden dowodził niemalże prywatną armią,  drugi z jednego z najlepiej strzeżonych przez Niemców obozów jenieckich bryknął mając lat.... 70.
Żeby sobie nie robić większego wstydu, Niemcy poprosili krewkiego francuskiego generała – Henriego Honore Giraud'a żeby.... wrócił do niewoli, to się na niego nie będą „gniewać”. Generał oczywiście odmówił, bo pewnie nie chciał uciekać ponownie,  w jego zaawansowanym wieku to strasznie uciążliwe zajęcie, a być jeńcem wojennym absolutnie nie miał ochoty.
Spora cześć książki dotyczy działań polskiego, a także francuskiego ruchu oporu (niestety – w przypadku tego drugiego nie ma postaci pokroju sławnego właściciela kawiarni René Artois, generała Ericha von Klinkerhoffena lub siostrzeńca Heinricha Himmlera herr Otto Flicka z Gestapo, ale za to pojawiają się w dużych ilościach zestrzeleni angielscy lotnicy)
To również opowieści o najdziwniejszych wynalazkach stosowanych podczas tego konfliktu, których wykorzystanie budziło przerażenie. Głównie wśród własnych żołnierzy, którzy musieli z nich korzystać.
Za przykład niech posłuży łódź motorowa wypełniona 250 kg. materiału wybuchowego desantowana na spadochronie z operatorem na pokładzie. Motorówka miał spadochron –komandos już nie :-D
Poznacie „Kocicę” jedynego.... potrójnego szpiega, jaki został ujawniony przez kontrwywiad podczas tamtej wojny.
Generalnie – ciekawa lektura dla miłośników historii II Wojny Światowej Jedyne, czego mi brakuje, to choćby malutkiej wzmianki o moim prywatnie najbardziej ulubionym generale amerykańskim którym jest oczywiście George Smith Patton Junior.

Tytuł: Szalone misje II wojny światowej
Tytuł oryginału: Daring Missions of World War II
Autor: William B. Breuer
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 320
Data wydania polskiego: wrzesień 2016
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger