10/03/2016 09:43:00 PM

Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych - Michael Bar - Zohar, Nissim Mishal

Jeżeli interesują Was działania jednych z najlepszych jednostek do zadań wymagających niestandardowych, będących całkowicie poza zasięgiem możliwości regularnej armii, rozwiązań – to ta książka dla Was.
Michael Bar- Zohar to nie tylko pisarz, parlamentarzysta czy wykładowca akademicki na Uniwersytecie w Hajfie i Emory Univesity w Atlancie. To również były doradca Mosze Dajana, oficjalny biograf Dawida Ben Guriona i Szimona Peresa, autor biografii Issera Harela – wybitnego dyrektora Instytutu do Spraw Wywiadu i Zadań Specjalnych czyli Mosadu oraz wysłannik do Rady Europy. To również były żołnierz elitarnego Sajjeret Matkal.  Zdecydowanie jest więc to osoba, która wie, o czym pisze :-D.
Jego kariera to zarazem potwierdzenie tezy przedstawionej w świetnej książce „Twierdza Izrael” Patricka Tylera, w której Autor twierdzi, że elitarne jednostki SOI to dla młodych Izraelczyków odpowiednik wyboru najlepszych uniwersytetów przez ich amerykańskich odpowiedników. Wstąpienie do brygady „Golani, Sajjeret Matkal, Szajaretu 13 lub innej elitarnej jednostki stanowi w przyszłości najlepszą drogę do kariery politycznej lub biznesowej.
Drugi z autorów - Nissim Mishal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy telewizyjnych w Izraelu.
W książce znajdziecie nie tylko szczegółowe opisy samych operacji, jakie od 1948 do 2014 roku prowadziły jednostki specjalne Sił Obronnych Izraela.
Poszczególne rozdziały zawierają również pełne tło, wyjaśniające powody przeprowadzenia poszczególnych akcji, kto i w jaki sposób je planował i przeprowadził.
Poznacie szczegóły najbardziej znanych akcji izraelskich komandosów takich jak "Operacja Piorun” (odbicie zakładników z lotniska Entebbe w Ugandzie w 1976 roku) czy „Operacja Noa” z 1969 roku. Ta ostatnia to jedna z moich ulubionych akcji SOI – uprowadzanie opłaconych już kutrów rakietowych z francuskiej stoczni w Cherbourgu, których Izrael nie mógł odebrać w wyniku zmiany polityki bliskowschodniej prezydenta Republiki Charlesa André Josepha Marie de Gaulle .
Francuski minister obrony Michel Debre tak się wtedy wściekł, że chciał zatrzymać okręty przy użyciu wszelkich metod z bombardowaniem włącznie :-D
Książka zawiera też informacje na temat operacji mniej znanych lub takich, których… oficjalnie nie było :-)
Do takich zalicza się m.in.  „Operacja Arizona” z 2007 roku.
Była to interwencja bliźniacza (w sensie celu i typu zagrożenia dla Izraela) do operacji „Opera” z 1981 roku (zbombardowanie irackiego reaktora nuklearnego w Osirak (Tammuz).
Tym razem na celowniku pojawiło się wspólne syryjsko- północnokoreańskie przedsięwzięcie zlokalizowane w Daj raz- Zaur.
Przekazane przez Mosad próbki skażonej radioaktywnie ziemi z okolic budowy reaktora trafiły do USA, ale amerykański prezydent George Walker Bush (zwany z polska Georgem Dablju Bushem) odmówił ataku na suwerenne państwo. Ciekawe, że takich oporów nie miał laureat Pokojowej Nagrody Nobla w sierpniu 2014 :-D Ale to już jak mawiał Kipling „zupełnie inna historia”,  bo to przecież walka z ISIS, a nie z legalnym rządem syryjskim:-P
Izraelczycy nie mogli tak pozostawić tego zagrożenia, bo niespecjalnie ufali w to, że Baszszar Hafiz al-Asad nie zbuduje bomby atomowej.
Za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana (wtedy relacje izraelsko-tureckie przeżywały miesiąc miodowy) przekazali do Damaszku informację, że Izrael nie chce wojny na pełną skalę, tylko przeprowadzi jedną, precyzyjną operację :-D
Okazało się, że Syryjczykom takie rozwiązanie pasowało, bo oficjalny komunikat rządowy nie odniósł się do jakichkolwiek strat po stronie syryjskiej. Izraelskie myśliwce przeniknęły w nocy na terytorium Syrii, zrzuciły bomby na obszarze pustynnym, a syryjskie lotnictwo przepędziło je z terytorium kraju.
A skoro tak, to problemu nie ma, bo z czego robić sensacje?
Z tego, że Izraelczycy pustynie zbombardowali? :-D  Tyle tylko, że Amerykanie opublikowali zdjęcia „pustyni” przed i po wizycie izraelskich Sił Powietrznych :-D.
Kontynuacją operacji „Arizona” było wysłanie do (podobno) lepszego świata generała Muhammada Sulejmana odpowiedzialnego za syryjski program atomowy. Podczas imprezy w miejscowości Rimal al.-Zahabii nad Morzem Śródziemnym z wody wynurzyło się dwóch nurków oddali po jednym strzale w głowę generała i zniknęli, zanim biesiadnicy zorientowali się że coś z nim jest nie tak.
Za tą operacją oczywiście nie stał Szajaret 13 (czyli izraelscy SEAL-si) i absolutnie nie miał on nic wspólnego z tym zabójstwem. Wyróżnienia i pochwały, jakich dostąpili operatorzy tej jednostki w krótkim czasie po tym wydarzeniu to po prostu....  zbieg okoliczności :-D

Powiązane recenzje:
Twierdza Izrael - Patrick Tyler

Obie książki są aktualnie dostępne w księgarni internetowej platon24.pl
Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych - Michael Bar - Zohar, Nissim Mishal
Twierdza Izrael - Patrick Tyler

Tytuł: Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych
Tytuł oryginału: No mission is impossible
Autorzy: Michael Bar - Zohar, Nissim Mishal
Tłumaczenie: Jan Pyka
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego: wrzesień 2016
Liczba stron: 476

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger