10/05/2016 02:15:00 PM

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat (tom 1) - Marek Borucki

To znakomita książka, w której Autor stara się oddać hołd naszym wybitnym Rodakom, którzy z różnych powodów nie zajmują należnego im poczesnego miejsca w historii.
Dokonywali rzeczy wielkich, ale kaprysem losu lub wielkich narodowych czy też osobistych tragedii opuścili nasz Kraj. W części pierwszej poznacie losy takich tuzów jak Henryk Arctowski, znamienity geofizyk, geograf i badacz polarny, Kazimiera Iłłakowiczówna – poetka, prozaik i tłumaczka, Stanisław Kierbedź inżynier i konstruktor (warszawiacy, ci nieco mniej napływowi, znają dobrze jedno z Jego dzieł znanego  jako Most Kierbedzia), czy profesor Stefan Bryła – konstruktor „domu bez kantów”, warszawskiego ”Prudentiala” i Poczty Głównej w Warszawie.
Ale pojawią się tu również osoby, które są znacznie mniej rozpoznawalne.
Jak wielu z Was wie, że najdroższe zegarki świata firmy Patek – Philippe wzięły swoją nazwę od nazwiska Antoniego Patka rodem z Piasków Luterskich na Lubelszczyźnie, odznaczonego Virtuti Militari i awansowanego za dzielność do stopnia porucznika za udział w Powstaniu Listopadowym?
Albo że odkrywca wielu witamin i prekursor gałęzi medycyny zwanej witaminologią to Kazimierz Funk, rodowity warszawiak?   Tudzież kolejny warszawiak – Hilary Koprowski, który odkrył szczepionkę na wirusa polio wywołującego chorobę Heinego- Medina?
Bogato okraszona zdjęciami zarówno samych bohaterów, jak i ich dzieł, a także wybitnych postaci historycznych poczytujących sobie za zaszczyt znajomość z takimi sławami nauki i kultury.
Te 39 życiorysów zgromadzonych w części pierwszej tej pasjonującej lektury powinno należeć do kanonów wychowania patriotycznego, którym tak ochoczo szermują politycy.
Oczywiście dla nich oznacza to cokolwiek innego, ale Polacy a zwłaszcza młodzi powinni czerpać wzory z takich postaci, jak Jan Szczepanik, Tadeusz Karwicz, Ernest Malinowski bądź o. Marian Żelazek, zamiast dręczyć siebie i innych obowiązkowymi  obchodami kolejnych rocznic klęsk, porażek, przegranych bitew czy katastrof lotniczych.
Postawa bohaterów tej pozycji to symbol prawdziwego patriotyzmu - szczerego, przepełnionego miłością do Ojczyzny i  ciężką, organiczną pracą.
Oni dali Polsce i światu nieporównywalnie więcej niż „genetyczni patrioci” którym bądź przez własne  lenistwo lub opacznie zrozumiany „interes Ojczyzny” powierzamy stery naszej państwowej nawy.

Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Autor: Marek Borucki
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: styczeń 2015
Liczba stron: 448
  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger