12/26/2016 10:59:00 AM

Wszystko zostaje w rodzinie - Mats Olsson

Czytając kryminały stykacie się z wieloma głównymi bohaterami, ale taką postać, jaką wykreował Mats Olsson to spotkacie pewnie po raz pierwszy :-)
Bo kim z reguły są pozytywni bohaterowie kryminałów? Najczęściej to policjanci, prywatni detektywi, ludzie o przeszłości związanej z służbami specjalnymi  lub emerytowani przedstawiciele wymienionych grup zawodowych. Znacznie rzadziej, ale też nie jest to przypadek pojedynczy – dziennikarze śledczy. Znakomita większość z nich ma różne własne problemy życiowe. I znowu najbardziej popularne są: rozbite rodziny, problem alkoholowy, czasami używki nieco cięższego kalibru. Jednak dziennikarz, wcale nie śledczy, ale o skłonnościach do lekkiego sado-maso to pewna nowość:-)
Akurat w tej części przygód Harrego Svenssona z jego zamiłowaniami się nie zetkniemy, ale w pierwszym tomie jego przygód – owszem :-D
Harry opuścił Malmo i razem z przyjacielem prowadzi małą  knajpkę na urokliwym wybrzeżu Morza Północnego w okolicach  Mölle w Szwecji.
Jednak spokojne, leniwe życie nie jest pisane Harremu Svenssonowi. Pewnej nocy przychodzi do jego domku przerażona kilkuletnia dziewczynka,  którą zna z widzenia z poprzedniego roku. W trop za nią pojawia się dwóch, bardzo nieprzyjemnych typów, ale dzięki czujności naszego bohatera udaje się zmylić tropy.
Dziecko jest tak zszokowane, że nie jest w stanie mówić, tak więc Harry sam musi rozwikłać tą zagadkę. Wywozi swoją nową podopieczną w bezpieczne miejsce i próbuje ustalić kim dziewczynka w ogóle jest, co się stało z jej rodzicami i kim są jej prześladowcy.
To rozpoczyna splot wydarzeń w które zamieszani są: bardzo bogaci Szwedzi, rosyjska mafia, gangi motocyklowe, neonaziści i mroczne tajemnice z odległej przeszłości.
Jak wsparcie służą Harremu postacie równie ciekawe: chory na cukrzyce stary dziennikarz, policjantka zajmująca się przestępstwami bankowymi oraz była kochanka, a także litewscy imigranci.
Fabuła oryginalna, a miejscem akcji są wielce urokliwe zakątki Skandii.
Choć można Autorowi zarzucić pewne niechlujstwo w zakańczaniu wątków, bo pewne z nich pozamykał nieco na siłę, jakby zabrakło „woli politycznej” aby zrobić to porządnie, ale czyta się całkiem przyjemnie :)

Tytuł: Wszystko zostaje w rodzinie
Autor:   
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania polskiego: październik 2016
Liczba stron: 352 2 komentarze:

  1. Fabuła faktycznie dość oryginalna. Gdybym lubiła kryminały, z chęcią sięgnęłabym po tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kryminały jako przerywnik od literatury faktu są super :)

      Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger