1/09/2017 11:35:00 AM

Amerykańska sielanka - Philip Roth

Seymour „Szwed” Levov jest tak wzorcowym symbolem sukcesu, jaki odniosło drugie pokolenie amerykańskich Żydów w Newark, że staje się postacią wręcz karykaturalną w swej doskonałości.
Bardzo przystojny, o urodzie typowej dla WASP- ów, (stąd przydomek „Szwed”), posłuszny syn, dobry brat dla młodszego z Levovów – Jerrego, znakomity uczeń i sportowiec. Osobnik, nie mający żadnych, ale to absolutnie żadnych wad.
Ojciec Seymura, Lou który ciężką pracą doszedł do niemałego majątku przekazuje swą wiedzę na temat branży rękawiczniczej starszemu synowi w sposób, w jaki należy przygotować następcę przy prowadzeniu biznesu. „Szwed” zaczyna od zamiatania fabryki i musi przejść przez wszystkie działy firmy jako uczeń poszczególnych mistrzów w ciągu technologicznym.

Historię życia Seymoura, spisuje Natan „Skoczek” Zuckerman (przyjaciel o 6 lat młodszego brata „Szweda”), który robi to z perspektywy kilkudziesięciu lat, już jako uznany pisarz.
To nie tylko biografia wielkiego idola z czasów dzieciństwa, ale również wprowadzenie w świat, w jakim żyli Amerykanie (nie tylko pochodzenia żydowskiego) w latach 50 i 60 XX wieku.
Porównanie z życiem dostatnim i spokojnym, które prowadzili dzięki tytanicznej pracy swoich rodziców.
Dlatego ich młodzieńczy bunt nie przybrał takich rozmiarów, jak ten, który pojawił się w pokoleniu ich własnych potomków.
Jak to w życiu bywa – ani majątek, ani piękna i mądra żona nie są gwarantem rozkosznie nudnego i przewidywalnego życia. Powodem z którego godna pozazdroszczenia egzystencja majętnego amerykańskiego biznesmena zamieniła się w koszmar była rodzona córka „Szweda” – Merry.
Wychowywana w ciepłej, rodzinnej atmosferze zmieniła się w monstrum. Seymour szuka odpowiedzi, dlaczego ukochana córeczka tatusia została skrajną komunistką, deprecjonującą nie tylko osiągnięcia swojej rodziny, ale i to wszystko, co symbolizuje syta i zadowolona z siebie Ameryka. Włączenie się Merry w struktury radykalnych przeciwników wojny w Wietnamie (mimo, że jej własna rodzina również należy do przeciwników tej wojny) doprowadza do tego, że dziewczyna jest podejrzana o podłożenie bomby pod lokalny sklep, w wyniku wybuchu której giną cztery osoby.

To bardzo ciekawa retrospekcja współczesnej historii USA. Pokazuje ona drastyczną zmianę, jaka nastąpiła w pokoleniu osób urodzonych już po II Wojnie Światowej. Bunt ten nie przejawiał się tylko w ruchach hippisowskich, antywojennych marszach, koncercie na Woodstock, psychodelicznej muzyce i narkotykach. To również dziesiątki ofiar zamachów bombowych przeprowadzonych przez młodych ludzi pod hasłem „sprowadźmy wojnę do USA” w proteście przeciwko wojnie wietnamskiej.
Lektura nie jest łatwa, jednak ze względu na unikalną wiedzę, jaką można z niej wyciągnąć – godna uwagi.

Tytuł: Amerykańska sielanka 
Tytuł oryginału: American Pastoral
Autor: Philip Roth
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: styczeń 2017
Liczba stron: 608

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger