2/24/2017 12:07:00 PM

Dziedzictwo Popiołów. Historia CIA - Tim Weiner

Oparta na odtajnionych dokumentach historycznych oraz rozmowach z byłymi dyrektorami i innymi prominentnymi funkcjonariuszami, historia 60 lat działalności jednej z najbardziej znanych na świecie agencji wywiadu.
I co zaskakujące – historia klęsk, nieudanych operacji i generalnie antyprofesjonalizmu tej jednostki.
Po rozwiązaniu OSS, która była praktycznie półprywatną agendą prezydenta Franklina Delano Roosevelta działającą podczas II Wojny Światowej pod kierownictwem starego druha FDR „Dzikiego Billa” Donovana powstała w USA wywiadowcza próżnia.
Prezydent Truman nie chciał mieć nic wspólnego z organizacją „niemoralną” za jaką uważał wszelkie parające się szpiegostwem instytucje.
Chciał, aby docierały do niego spójne raporty dotyczące sytuacji na świecie.
Weterani OSS, którzy chcieli pozostać w służbie mieli inną wizję. Chcieli utrzymania statusu specsłużby zajmującej się w mniejszym stopniu pozyskiwaniem sekretów Związku Radzieckiego i bloku państw socjalistycznych, a bardziej zajmującej się po staremu sabotażem czy akcjami dywersyjnymi.
CIA rodziła się w bólach ale już jako dziecko była dość pokraczna i nieudolna.
Do 2007 roku nie odnotowała żadnego sukcesu opartego na własnej, rzetelnej pracy wywiadowczej.
Jeżeli osiągała jakiekolwiek sukcesy, to była to bardziej zasługa przypadku, siły amerykańskiej waluty, mitu Ameryki jako państwa demokratycznego i nimbu przywódcy wolnego świata.
Dyrektorzy CIA okłamywali nie tylko opinię publiczną, ale nawet prezydentów USA.
Poddanie CIA pod kontrolę Kongresu też pomogło w niewielkim stopniu.
Lektura niezmiernie zajmująca ukazująca przerażającą prawdę o tej organizacji.
Początki jej działalności i walki z komunizmem okupione zostały krwią tysięcy patriotów, którzy dali się omamić CIA i jej obietnicom pomocy w obaleniu władz takich krajów jak Węgry, Albania, NRD czy Polska.
Zrzucanie na spadochronach źle wyszkolonych agentów, infiltracja zachodnich służb wywiadowczych przez KGB czy GRU (słynni „Apostołowie z Cambridge” w MI-5 czy szef kontrwywiadu BND w RFN), amatorszczyzna samych oficerów prowadzących i złudne obietnice wsparcia powstań prowadziły do hekatomby ludzi, którzy wierzyli w amerykańską pomoc.
Gdyby nie siła dolara i wiara w „American Dream” nigdy nie udałoby się CIA zdobyć jakichkolwiek informacji z kręgów bliskich Kremlowi.
Inna sprawa, że spora część takich „łupów” była zagrywką służb radzieckich.
Marnotrawienie pieniędzy amerykańskiego podatnika na wspieranie nieistniejących grup oporu w krajach komunistycznych (takich jak np. akcja wspierania V Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, która była grą operacyjną MBP w latach 1947 -1952 pod kryptonimem „Operacja „Cezary”) nie są jednostkowymi przypadkami.
Polska bezpieka poza ujęciem ludzi podziemia, rozpoznania amerykańskich procedur itp. „skaleczyła" CIA na kilkaset tysięcy dolarów i kilkaset kilogramów złota. Złoto to w części zostało przekazane do Włoch jako wsparcie dla Włoskiej Partii Komunistycznej.
Nie było osób lub organizacji na tyle obrzydliwych, aby odstręczyć CIA od współpracy z nimi.. To między innymi japońscy zbrodniarze wojenni, którzy dzięki pieniądzom przekazywanym przez CIA rządzili w Japonii przez kilkadziesiąt lat, czy religijni fanatycy, których po raz pierwszy CIA użyła w Iranie.
Praktycznie nie ma operacji, która od samego początku nie została koncertowo spartaczona lub nie przyniosła w późniejszym czasie opłakanych skutków (vide szejk Osama bin Laden, szkolony i wspierany przez CIA w Afganistanie czy „niezbite dowody” na posiadanie przez prezydenta Saddama Husseina broni masowego rażenia).
Jedyne, co daje do myślenia to fakt, że jest to książka oparta na odtajnionych dokumentach tej służby oraz świadectwie jej byłych pracowników.
A w świecie wywiadu i służb specjalnych zawsze lepiej wyglądać na głupszego, niż się jest w rzeczywistości. :-D

Tytuł: Dziedzictwo Popiołów. Historia CIA
Tytuł oryginału: Legacy of Ashes: The History of the CIA
Autor: Tim Weiner
Tłumaczenie:  Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2009
Liczba stron: 714

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger