8/22/2016 10:03:00 AM

Klawisze - Drauzio Varella

Autorem reportażu jest lekarz, który przez ponad 20 lat pracował jako wolontariusz w więziennych szpitalach w stanie São Paulo.
To umożliwiło mu wejście do bardzo hermetycznego świata, jakim są zakłady karne. Zdobył zaufanie  i szacunek zarówno służby więziennej, jak i samych osadzonych.
Dzięki temu poznajemy obszar, który dla zwykłego człowieka stanowi albo obiekt fascynacji – tak jak w przypadku albo wzbudza przerażenie lub obrzydzenie
Brazylijskie więzienia to miejsca rządzące się specyficznymi prawami, których przestrzegają zarówno więźniowie jak i tytułowi „klawisze”.
Autor został uznany za "swojego" i razem z pracownikami służby więziennej dzieli ich troski, smutki i radości.
Jako członek Rady Wódkownictwa (takie odniesienie do Rady Więziennictwa – czyli głównego organu zarządzającego zakładami karnymi w Brazylii) ma też dostęp do serc i umysłów swoich kolegów i przyjaciół „zza krat”. Książka jest więc zarazem studium psychologicznym ludzi zatrudnionych w więziennictwie.
Zdaniem życie „klawisza” różni się od życia osadzonego jedynie tym, że po służbie może wyjść „na miasto”.
Jednak praca ta ma potężny wpływ na ludzką psychikę.
Autor opowiada historie życia i kariery swoich przyjaciół, których łączy bardzo wiele wspólnych cech. Wszyscy praktycznie wywodzą się ze środowisk robotniczych, wychowani byli przez surowych i wymagających rodziców. Żeby było jeszcze ciekawiej – nie mają praktycznie żadnego przygotowania zawodowego do pełnienia funkcji strażników. Egzamin ustny i pisemny – zdany, to jazda na oddział jaki wyznaczy przełożony.
I tylko rady i mądrość starszych, doświadczonych kolegów stanowią jakąkolwiek podporę teoretyczną i praktyczną, jak w tym świecie przeżyć i nie zwariować.
Zarobki są tak marne, że praktycznie każdy z nich musi dorabiać. Jako taksówkarz, barman, albo ochrona sklepu lub… nielegalnego salonu gry.
Z książki dowiecie się czym różnią się dobre łapówki od złych, nie akceptowanych przez środowisko.
Znajdziecie się w zakładzie karnym w którym wybucha bunt i „klawisze” zostają zakładnikami uzbrojonych i zdesperowanych przestępców.
Poznacie ludzkie perypetie poszczególnych strażników – ich kłopoty małżeńskie, problemy z alkoholem, przemocą . Zobaczycie jak można bez użycia siły, tylko wykorzystując znajomość więziennej psychologii ukarać gwałciciela tak, że do końca swych dni będzie to pamiętał.
Ujrzycie więzienną elitę i plebs, oraz dowiecie się dlaczego zwiększenie skuteczności brazylijskiej Policji przy obecnej filozofii systemu penitencjarnego w tym kraju doprowadziłaby do… jego całkowitego i bezwarunkowego bankructwa.
Pozycja zdecydowanie godna uwagi, dla wszystkich, którzy choć raz w życiu zastanawiali się jak to jest tam, po drugiej stronie muru.

PS.
Książka stanowi kontynuację i zarazem uzupełnienie reportażu "Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii" tego samego Autora.

Tytuł: Klawisze
Tytuł oryginału: Carcereiros
Autorzy: Dráuzio Varella
Tłumaczenie: Michał Lipszyc
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania polskiego: sierpień 2016
Liczba stron: 224

 

1 komentarz:

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger