6/12/2017 12:11:00 AM

Ściśle tajne - W.E.B. Griffin

Koniec października 1945 roku. Wojna skończyła się kilka miesięcy temu, nowy prezydent USA Harry Truman podejmuje decyzję o likwidacji OSS. Generał „Dziki Bill” Donovan na osłodę zostaje oskarżycielem pomocniczym przed Trybunałem Norymberskim.
Jednak zakończenie wojny nie oznacza końca problemów. Nadal trwają rozmaite operacje, jak np. operacja przerzucenia oficerów Abwehr Ost gen. Gehlena do Argentyny.
Informacje od szefa FBI - J.Edgara Hoovera, że radzieccy agenci nie przeniknęli do Projektu Manhattan nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. OSS dostarcza dowody, na to, że Stalin doskonale wie o budowie bomby atomowej. Potwierdza to osobista rozmowa prezydenta Trumana ze Stalinem – Generalissimus nie zareagował na wzmiankę o budowie bomby atomowej. Po prostu – wiedział.
To nieco zmienia sposób myślenia o służbach wywiadowczych typu OSS jako „amerykańskim SS” jak widział to wcześniej wiceprezydent Harry Truman.
Prezydent Truman podejmuje decyzję o utworzeniu Grupy Centrali Wywiadu (Central Intelligence Group – CIG), której kolejnym wcieleniem będzie CIA (ale to dopiero pieśń przyszłości – CIA powstanie 26 lipca 1947).
W Amerykańskiej Strefie Okupacyjnej Klosten Grunau w Bawarii znajdują się najbliżsi oficerowie gen. Gehlena z nim samym osobiście.
Obiekt ten musi być doskonale strzeżony, ponieważ byłoby co najmniej niezręcznie aby sojusznicy radzieccy dowiedzieli się o tym, że rezydentura Abwehry działająca na terenach ZSRR nie dość, ze nie szykuje się do Procesu Norymberskiego to jeszcze ściśle współpracuje z administracją amerykańską.
Ujawnienie tych faktów może doprowadzić do impeachmentu prezydenta Trumana, a „Ike”a” Eisenhowera przed sąd wojskowy .
Okazuje się, że Ludowym Komisariatem Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (sk-NKGB ZSRR) nie zarządzają amatorzy.
Przy próbie sforsowania zabezpieczeń tego tajnego ośrodka zostaje ujęty major tej służby - Orłowski.
Dodatkowo posiada przy sobie dokumenty jednoznacznie wskazujące na obecność agentów NKGB w strukturach Organizacji Gehlena.
Z tym wszystkim ma sobie poradzić 22- letni kapitan, awansowany o dwa stopnie za „wybitne zasługi ustnym rozkazem Prezydenta” Jim Cronley.
Ta nowa seria W.E.B Griffina wiąże się z cyklem „Czas honoru” i Cletus Frade, „El Jefe”. Schulz oraz inni znani nam już bohaterowie pojawią się i w tym miejscu, jednak nową wiodącą postacią będzie Jim Cronley – prywatnie młodszy kolega i przyjaciel obecnie już podpułkownika Cletusa Frade.

Tytuł: Ściśle tajne
Tytuł oryginału: Top Secret
Cykl: Tajne operacje (tom 1)
Autorzy:  W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego: lipiec 2015
Liczba stron: 468


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger