9/03/2017 10:05:00 AM

Stacja centralna - Lavie Tidhar

Na ziemi, gdzie od niepamiętnych czasów pojawiali się prorocy i kolejni bogowie, nawet w erze lotów międzyplanetarnych, zasiedlania nowych planet oraz pojawienia się ras obcych i nowych organizmów pochodzenia.... informatycznego, zmieniło się niewiele lub zgoła nic.
Żydzi i Arabowie wojują po staremu, zmieniają się tylko narzędzia walki – coraz doskonalsze i bardziej skuteczne. Pozostałościami owych konfliktów są różne rodzaje broni od pseudogenu „nosferatu” umożliwiającego wysysanie wspomnień po bioroboty bojowe. Problemem jest to, że zapomniane zabawki militarystów, jak owe cyborgi nie chcą odejść na śmietnik historii. Starają się, podobnie jak ludzie, przeżyć. Choć nawet nie pamiętają kim byli zanim zginęli jako ludzie – ba – nie pamiętają po której stronie walczyli i w jakiej wojnie.
To dość smutny świat, ale marzenia, dążenia i takie wartości jak miłość i przyjaźń na szczęście mają się nieźle.I choć obiektami uczuć mogą być choćby cybernetyczne organizmy czy wampiry danych – każdy potrzebuje bliskości drugiego człowieka lub istoty, nie ważne jak bardzo odległej od wzorca człowieczeństwa.
Miłości potrzebują również dzieci nowej ery pochodzące z probówek, mające fragmenty zhakowanych genów znanych firm i oczy z designem światowych marek również wykradzione przez hakerów.
Tu nie ma zbyt wielu rzeczy niemożliwych  - pamięć dziejów rodziny, która ma być darem seniora rodu może być jednocześnie przekleństwem, tak, jak biorobot będący kapłanem i rytualnym mohelem (czyli osobą dokonującą rytualnego obrzezania) czy stara ciotka w 80% zrobotyzowana.
Może to niezbyt optymistyczna lektura, ale jeżeli te wartości, które stanowią o człowieczeństwie przetrwają, to  nie będzie to przyszłość taka całkiem najgorsza.

 Tytuł: Stacja centralna

Autor:  Lavie Tidhar
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania polskiego: lipiec 2017
Liczba stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger