1/10/2018 11:16:00 AM

Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości - Naomi Oreskes, Erik M. Conway

Autorzy wcielają się w rolę historyka, który z perspektywy 300 lat ocenia wiek XX i XXI, jako czas, w którym udało się nam i naszym bliskim potomkom doprowadzić Ziemię na skraj katastrofy.
I bynajmniej nie przy użyciu bomb atomowych czy innej, wyrafinowanej broni masowego rażenia. Do masowego wyginięcia gatunków zwierząt oraz hekatomby ludzkości doprowadzi globalne ocieplenie. Wykorzystywanie kopalin, jako źródła energii wywoła „gniew oceanów” i podniesienie poziomu morza do takich wartości, że pod wodą znajdzie się cała Holandia oraz Nowy Jork. Susze, huragany, tajfuny i inne atrakcje tego typu staną się naszą codziennością.

Niektóre z przedstawionych faktów mają (przynajmniej tak wynika z przypisów) swoje odzwierciedlenie w istniejących raportach naukowych i wszelkiego typu materiałach konferencyjnych.
Inne, w moim subiektywnym odbiorze, są nieco dopasowane do tez autorów, kolejne, jak na przykład zakaz stosowania biopaliw w Armii USA, w tym paliwa lotniczego, brzmią ciekawie.
Oczywiście – zbawieniem miałoby by być wprowadzenie alternatywnych źródeł energii.

I tu się pojawia pewien problem. Samochody elektryczne – czyli cudowne panaceum. Hmmm, tylko prąd w Polsce wytwarza się z solidnie zasiarczonego węgla. Nie widziałem nigdy analiz kosztów energetycznych wytwarzania baterii do owych pojazdów oraz kosztów ich utylizacji. Pozyskiwanie energii wiatrowej – wiatraki wyją, jak potępione, a w dodatku mają szkodliwy wpływ na migrację ptaków. Fotowoltaiki – świetnie, tylko kłopot z pozyskiwaniem energii w nocy  oraz ten sam problem, co z wszystkim związanym z prądem – straty na liniach przesyłowych oraz aktualnie brak wystarczająco pojemnych baterii.

Przeczytać warto - przekonanych umocni w ich podejściu, a sceptyków?
Mnie nie przekonali.
Dlaczego?
Bo nie podali np. wyników badań uczonych rosyjskich, którzy twierdzą, że obecnie znajdujemy się w okresie „małej epoki lodowcowej” i gazy cieplarniane mają pozytywny wpływ na komfort życia na Ziemi. I jeszcze sztandarowy przykład przeciwników „globalnego ocieplania” spowodowanego działalnością człowieka - emisja gazów cieplarnianych podczas jednej erupcji wulkanu „zawstydza” swoją skutecznością Chiny, USA i Indie razem wzięte. A w Europie sprzedaż praw do emisji stała się niezwykle popłatnym zajęciem.

Tytuł: Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości
Tytuł oryginału:  The Collapse of Western Civilization: A View From the Future
Autorzy: Naomi Oreskes, Erik M. Conway
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania polskiego: październik 2017


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger