4/15/2018 01:11:00 PM

Wikingowie. Kraina Proroka - Radosław Lewandowski

Oddi, syn Asgota z Czerwoną Tarczą, który był głównym bohaterem poprzednich trzech tomów musiał ustąpić „konkurencji”. W tomie czwartym poznamy przygody innej wikińskiej drużyny, która pod wodzą Kolbjørna „Krzywe Zęby”szukała złota i sławy na Półwyspie Iberyjskim .

Uczestnikiem wyprawy jest Erik Eriksson, syn wielkiego władcy Szwedów - Erika Zwycięskiego. Erik nie jest typem pechowca pokroju Oddiego Asgotssona, ale też ma w życiu „pod górkę”. Nie lubi go Kolbjørn, a niechęć saekonunga nie należy do najzdrowszych dla młodego, nieopierzonego wojownika.
Rodzony brat Olof, który w zamian za obietnicę poślubienia ciężarnej (za jego własnym sprawstwem) Svanlaug, siostry Eldgrima Roga i najlepszego przyjaciela Erika, Aslofa Czarnej Brody oczekuje od Eldgrima „drobnej"  przysługi” - czyli uśmiercenia „ukochanego braciszka”.

Wikingowie, jak to mieli w swoim zwyczaju chętnie brali udział w wojnach, nie specjalnie przejmując się sytuacją geopolityczną i za jedno im było czy wspierają chrześcijańskich władców takich jak Ramiro II, basileus Konstantynopola czy muzułmanów, jak władca Kordoby - Al-Andalus.
Kolbjørn i jego ludzie wzięli do niewoli Al-Andalusa, ale losy wojny tak się potoczyły, że wojska muzułmańskie odbiły swojego wodza. Ten jednak zamierzał dotrzymać danego wcześniej słowa i przekazać Wikingom tyle złota, ile waży on i dziesięciu jego dowódców wraz z wierzchowcami. Oczywiście w Kordobie.
Nie mając specjalnego wyjścia niż przyjąć słowa sługi Proroka za dobrą monetę, Kolbjørn podąża za jego orszakiem, gdyż sytuacja przypominała przysłowiowe „złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”. Do tego dojdą arcyciekawe dysputy teologiczne pomiędzy księdzem Piotrem, niewolnikiem Zeno i Erikiem. Generalnie ich treść i sens mimo upływu millenium od opisywanych w książce czasów nie straciły na wartości.

Kim naprawdę jest Zeno, a kim ksiądz Piotr, kto i jak dotrzymuje słowa oraz co opowiedział Zenowi brat Gregorius i jaki miało to wpływ na potężne zachwianie wiary u młodego ex-mnicha?
Jak zakończy się spotkanie Oddiego i Erika?
Czy to faktycznie ostatni tom tej opowieści i czy Radosław Lewandowski pójdzie w ślady George’a Raymonda Richarda Martina i wyrżnie w jednej akcji wszystkich bohaterów, których zdążyliśmy polubić, albo znienawidzić? Musicie przeczytać sami.Tytuł: Wikingowie. Kraina Proroka
Autor: Radosław Lewandowski
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: marzec 2018
Liczba stron: 512

2 komentarze:

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger