11/28/2020 08:55:00 PM

Sapiens Opowieść graficzna - Yuval Noah Harari

Sapiens Opowieść graficzna - Yuval Noah Harari

Narodziny ludzkości, tom 1 - kolejna świetna książka izraelskiego historyka.

Po „Sapiens od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari postanowił napisać kolejną część swojej opowieści o historii ludzkości. Tym razem, niejako dostosowując się do czasów „kultury obrazkowej” , przedstawił ją jako komiks.

sapiens-opowiesc-graficzna---yuval-noah-harari

We współpracy z dwoma grafikami, specjalistami od tego gatunku czyli Davidem Vandermeulenem i Danielem Casanave profesor Harari przygotował ofertę nie tylko dla młodszych, ale również dla dorosłych odbiorców, którzy po prostu lubią historyjki obrazkowe. Pewnie czytelnikom, których dzieciństwo przypadało na lata 80 czy 90 ubiegłego stulecia, a nawet tysiąclecia może się pojawić skojarzenie ze świetną w mojej opinii francuską serią kreskówek z serii „Było sobie ….” (Było Sobie: Życie, Ziemia, Kosmos oraz pierwszy w serii „był sobie...człowiek”). 

U profesora Harari zamiast Mistrza, Pierre’a i jego przyjaciół pojawia się  Prehistoryczny Bill, Doktor Fikcja oraz Detektyw Lopez jako osoby wspierające Mistrza, czyli w tym przypadku samego Autora, który historię rozwoju ludzkości przedstawia swojej siostrzenicy Zoe. Okazuje się, że można zaprezentować wyniki badań naukowych w sposób łatwy, prosty i przyjemny nawet dla najmłodszych czytelników. Wymaga to oczywiście ogromnej wiedzy, ale również pasji dydaktycznej i pewnego dystansu do swojej profesorskiej powagi i akademickiego stylu przekazywania informacji. 

Taka forma, jaką przyjął prof. Harari jest świetną alternatywą do poważnych, obarczonych długą listą przypisów i bibliografii podręczników. A przecież chodzi o to, żeby forma przechodziła w treść i była zrozumiała i atrakcyjna dla odbiorcy. „ Sapiens. Opowieść graficzna” jest taką pozycją i może stanowić całkiem sympatyczny prezent na Mikołajki czy pod choinkę. 

sapiens-opowiesc-graficzna---yuval-noah-harari

Tytuł: Sapiens Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości
Autor: Yuval Noah Harari Przekład: Michał Romanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda

3 komentarze:

 1. Bardzo lubię komiksy, więc chętnie poznałabym ten tytuł właśnie w takiej formie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Sylwia-pewnie dlatego prof. Harari uznał taką formę za ciekawą alternatywę do przekazania poważnych treści, z pewnym przymrużeniem oka.

   Usuń
 2. Oryginalna książka, bardzo fajny pomysł :D

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger