3/06/2017 11:26:00 AM

Ostatnia mila - David Baldacci

Malvin Mars, za zabójstwo swoich rodziców, spędził już w więzieniu ponad dwadzieścia lat.
Wielokrotne apelacje nie przynoszą żadnego skutku – za kilka dni stan Teksas wyśle go do lepszego (podobno) świata za pomocą strzykawki z trucizną.
Dla Marsa, który jako bardzo młody człowiek był wielce obiecującym futbolistą amerykańskim (takim od footballu, a nie soccera) nie jest to już wiadomość, która robi na nim wrażenie.
Jeżeli przez większość życia, które spędził za kratami, takie zakończenie żywota groziło mu praktycznie każdego dnia, to można je przyjąć z pewnym spokojem.
Następuje jednak nieoczekiwana sytuacja, która ratuje go od pewnego wyroku śmierci.
W innym więzieniu w stanie Alabama do zabicia państwa Mars przyznaje się inny człowiek który, jak twierdzi, chce oczyścić swoje sumienie. On także czeka wykonanie wyroku, ale za inne przestępstwa. Charles Montgomery zna szczegóły zbrodni z przed dwudziestu lat, których nikt, poza prawdziwym mordercą znać nie może.

Oczywiście Departament Sprawiedliwości stara się zbadać sprawę, a stan Teksas próbuje wyjść z twarzą z sytuacji, kiedy na mocy jego wyroku za kratami dwadzieścia lat spędził człowiek niewinny.
Do prób wyjaśniania tej zaskakującej sytuacji włącza się były inspektor policji, obecnie świeżo zwerbowany agent FBI Amos Decker.
Robi to z dwóch powodów. Pierwszym jest duże podobieństwo między zabójstwem państwa Mars i zabójstwem jego żony i córki.
Po drugie – sam też jest byłym futbolistą, a raz nawet spotkał się z Malvinem na boisku i uznał go za przyzwoitego człowieka.
Konsekwencją urazu, jakiego Amos doznał na boisku są zmiany, które nastąpiły w jego mózgu. Hipermnezja (tu za Ciotką Wiki „wybitna pamięć autobiograficzna, czyli zdolność pamięci do nieograniczonego odtwarzania utrwalonych śladów przeżyć psychicznych) połączona z synestezją (witaj Ciociu :-D stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.) to potężna broń w rękach (a raczej głowie) doświadczonego, inteligentnego gliny.

Sprawa okazuje się zdecydowanie bardziej zagmatwana i sięgająca dalej, niż banalne 20 lat, a próba jej wyjaśnienia zaczyna powodować ruchy jakichś „wielkich ryb” przy których solidne ssaki, takie jak waleń błękitny wyglądają niepozornie.
Próba dowiedzenia się czegoś więcej na temat rodziców Malvina zaczyna sprowadzać na Amosa i resztę zespołu specjalnego FBI wszelkie urzędnicze plagi egipskie.
Gdy i to nie pomaga – jedna z osób z zespołu zostaje porwana bez śladu.
Znakomity kryminał o naprawdę niebanalnym zakończeniu.

Tytuł: Ostatnia mila
Tytuł oryginału: The Last Mile
Autor: 
Tłumaczenie: Anna Rojkowska, Beata Hrycak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania polskiego: styczeń 2017
Liczba stron: 400

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger