9/13/2017 10:30:00 PM

Twierdza Europa - J.E. Kaufmann

Bardzo ciekawe i rzetelne źródło informacji o fortyfikacjach, jakie pozostały po okresie I Wojny Światowej oraz ich losach w latach późniejszych
Potężne konstrukcje, z których część to arcydzieła inżynierii wojskowej, kosztujące wiele wysiłku, pochłaniające nieprawdopodobne ilości stali, zbrojonego betonu, czasu oraz posiadające liczne obsady i… całkowicie nieprzydatne na nowoczesnym polu walki, jakim były fronty II Wojny Światowej.
Sławetna Linia Maginota, została, tak jak i za pierwszym razem ominięta przez wojska niemieckie.  Twierdza Holandia upadła po czterech dnach walk, kiedy do gry weszły jednostki powietrzno-desantowe.
Najbardziej jaskrawym przejawem tego, że systemy bunkrów oraz  stałych, niezmiernie wyrafinowanych umocnień zdadzą się psu na budę był atak na Fort Eben-Emael w Belgii. Całość niemieckich sił desantowych to 453 strzelców spadochronowych. Grupa Fallschirmjäger „Granite” pod dowództwem oberleutnanta Rudolfa Witziga składała się z 85 ludzi. Potężne umocnienia fortu obsadzone były przez ponad tysiącosobową załogę. Dzięki sprawnej i brawurowej akcji niemieckich komandosów cała obrona belgijska padła w dwa dni.
Niewiele lepiej spisały się pod koniec wojny niemieckie umocnienia – Wał Atlantycki czy Wał Pomorski nie zatrzymały ani inwazji aliantów zachodnich, ani na Wschodzie sił radzieckich i polskich.
Może wspomniane fortyfikacje nie były warte swojej ceny, ale stanowią arcyciekawe obiekty historyczne, warte zwiedzenia oraz poznania tego jak powstawały, jak są skonstruowane i jakie były ich wojenne losy.

Tytuł: Twierdza Europa
Autor: 

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania maj 2017

 

1 komentarz:

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger