1/25/2018 11:19:00 AM

McMafia. Zbrodnia nie zna granic - Misha Glenny

Liza Minnelli i Joel Grey w wyreżyserowanym przez Boba Fosse’a filmie „Cabaret” śpiewali:

„..Pieniądze,  pieniądze
Pieniądze sprawiają, że świat się kręci
... świat się kręci
... świat się kręci.
Pieniądze sprawiają, że świat się kręci
To sprawia, że świat się kręci.
Marka, jen, złoto lub funt…”.
Pomimo, że od premiery filmu minęło już 45 lat, ta piosenka jest w dalszym ciągu aktualna.
Misha Glenn, postanowił wyruszyć szlakiem pieniędzy, które pochodzą z nielegalnych lub częściowo nielegalnych działań (w niektórych krajach zarabianie na obrocie pewnymi artykułami jak np. marihuaną jest legalne lub prawie legalne, a w innych gram „trawy” może zaprowadzić do więzienia nawet na dożywocie) Ten ostatni przypadek, jak się słusznie domyślacie, może mieć miejsce w „najlepszej demokracji świata”. 
Zarabianie i "pranie" owych pieniędzy  stało się łatwiejsze po upadku bloku wschodniego oraz rozpoczęciu procesu globalizacji. Sukces tego trendu to nie tylko możliwość zjedzenia „ćwierćfunciaka z serem” praktycznie w każdym kraju na Ziemi, ale również powstanie tytułowej McMafii czyli potężnej międzynarodówki zorganizowanych grup przestępczych.
Podróż po Europie, Azji, Ameryce Południowej i Północnej oraz Afryce pokazuje, jaki wpływ miał  na zmianę funkcjonowania lokalnych grup przestępczych  światowy trend do liberalizacji handlu. 
Jednak to nie tylko świat przestępców . To również ukazanie stref przepływu nielegalnych pieniędzy pomiędzy politykami, legalnym biznesem (w tym bankami, które stanowią immanentny składnik dobrej „pralni”) oraz światem służb specjalnych. O fikcji sukcesu „wojen antynarkotykowych"  prowadzonych bohatersko przez Stany Zjednoczone od czasów prezydenta Ronalda Regana oraz o tym, że działania amerykańskie w innych strefach gospodarki skutkują zwiększeniem produkcji narkotyków. Tu przykładem jest.... Kanada. Ograniczenie importu kanadyjskiego miękkiego drewna do USA skłoniło dotychczasowych drwali do przebranżowienia i rozpoczęcia tworzenia upraw Cannabis indica na masową skalę.
Kosztująca miliardy dolarów kampania skierowana przeciwko kartelom narkotykowym z Kolumbii wpłynęła pozytywnie na rynek kokainy w USA. Pozytywny nie tylko w sensie znacznego wzrostu zasięgu oraz ilości klientów na „koks”, ale również na wydatne obniżenie jej ceny.
Po lekturze tej książki uważam, że jeśli Amerykanie rzeczywiście chcą osiągać swoje cele, to powinni usiąść, tak jak do tej pory i opracować kolejne, szalenie kosztowne i skomplikowane pomysły. Jednak żeby skutki były zgodne z planem powinni zrobić dokładnie na odwrót, niż to co w pierwotnej wersji zaplanowali. Czy efekt będzie lepszy nie wiem, ale obecnie stosowane strategie kompletnie się nie sprawdzają, to co im szkodzi spróbować.


Tytuł: McMafia. Zbrodnia nie zna granic
Tytuł oryginału: Mcmafia. Crime Without Frontiers

Autor: Misha Glenny
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania:  2009
Liczba stron: 576

1 komentarz:

  1. Zapowiada się na prawdę interesująca lektura, w sam raz trafia w moje klimaty ;-)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger