5/14/2018 12:04:00 PM

Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium - Zbigniew Rokita

"Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" autorstwa Zbigniewa Rokity, to zbiór 8 historii dotyczącej piłki, nie tylko tej ”kopanej”, w krajach byłego Imperium Rosyjskiego, ZSRR a także czasach współczesnych.

Dowiecie się z niej między innymi, dlaczego tylko upór kilku osób jeszcze w czasach carskich uniemożliwił Anglikom przejęcie reprezentowania rosyjskiej piłki oraz dlaczego nie warto być zbyt dobrym napastnikiem w ZSRR, jeżeli naprzeciwko Ciebie występuje marny obrońca. Czasami taki gość może potem zamienić Twoje życie w koszmar. Zwłaszcza, kiedy jest pamiętliwym, mściwym skurczybykiem – takim jak Ławrentij Pawłowicz Beria.

Dzięki tej opowieści poznacie historię piłki nożnej w Związku Radzieckim, dowiecie się z jakiego powodu Spartak nienawidził Dynama oraz jak powstały kluby CSKA i dlaczego w pewnym okresie stanowiły największą potęgę futbolową ZSRR.
Przeczytacie także o tym, jak poczciwy piłkarz, który chce tylko w spokoju grać w piłkę nożną staje się wrogiem publicznym w Polsce, bo z racji tego, że jest Ślązakiem gra w reprezentacji III Rzeszy, mimo że wcześniej grał w polskich barwach narodowych.
Będzie także o litewskich koszykarzach,  meczu w waterpolo który stał się najważniejszym wydarzeniem politycznym dnia oraz o „reprezentacjach wyklętych” które nie mogą grać w strukturach FIFA.

To dość nietypowe spojrzenie na sport, ale czy nie do dziś pamiętamy mecz, w którym reprezentacja Polski pokonała ZSRR dzięki dwóm golom Gerarda Cieślika z 1957 roku? I to nie bynajmniej dlatego, że wygraliśmy piłkarsko, ale że obawy,że „po zdobyciu bramki przez Polskę radziecki bramkarz nie uzna gola” bo kto to widział, aby państwo należące do Bloku Wschodniego mogło pokonać reprezentację swego suwerena?

Tytuł: Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium

Autor: Zbigniew Rokita Ilość stron: 192 Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: marzec 2018

2 komentarze:

  1. Nie przepadam za piłką, ale jeśli to ma tło historyczne, to być może się skuszę, pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jardian- kontekst historyczny dotyczy każdego elementu tych opowieści.Przede wszystkim - rozwoju piłki nożnej w Imperium Rosyjskim przez ZSRR aż do czasów współczesnych. Pozostałe dyscypliny oraz pojedyncze mecze mają odniesienie do ówczesnej sytuacji politycznej, a z obecnego punktu widzenia - historycznej.

      Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger