Świetna książka autorstwa duńskiego dziennikarza śledczego, opisująca rozgrywkę pomiędzy zachodnimi politykami a Władimirem Władimirowiczem Putinem.
W jaki sposób zaprocentowała Prezydentowi Federacji Rosyjskiej edukacja na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie, oraz w moskiewskiej Wyższej Szkoły KGB im. F. Dzierżyńskiego na poszczególnych szczeblach kariery po zakończeniu służby?
Kariera agenta KGB w Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz nawiązane tam kontakty umożliwiły Władimirowi Władimirowiczowi zdobycie doświadczenia i pozyskanie bazy współpracowników, zarówno spośród oficerów STASI jak i pozyskanych agentów.
Książka doskonale obrazuje, jak słabi w rozgrywkach z Moskwą są politycy Unii Europejskiej i jak w gruncie rzeczy tanio sprzedają swoje „ideały” jeśli je oczywiście kiedykolwiek posiadali. Dla byłych ważnych graczy politycznych – kanclerza Niemiec czy premiera Finlandii wystarczyły lukratywne stanowiska lobbystów, a później członków zarządu spółki – córki Gazpromu.
To, jak pięknie działa świat realny, nie skażony polityką historyczną
doskonale widać w tej, prowadzonej przez zawodowców, gdzie wyszukiwane
są elementy łączące i będące świadectwem przeszłych, znakomitych relacji
z Rosją. Przykładem może być Dania, która na potrzeby poprawienia
klimatu politycznego wykorzystuje duńską księżniczkę - nieżyjącą od 75
lat cesarzową Dagmarę (żonę cesarza
Aleksandra II, a matkę Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa) poprzez
inwestycje w remont placu przed pałacem w Petersburgu. W dobrze
prowadzonej polityce historycznej nie szuka się tego,
co najtrudniejsze we wzajemnych relacjach bez zastanawiania się nad
konsekwencjami takich zachowań.
Lektura podręczników, o tym jak się robi „realpolitik”, zamiast „polityki wstawania z kolan” powinna być obowiązkową dla tych, którzy sprawują władzę w Polsce. Wstawanie z kolan, bez zwrócenia uwagi na to, że klęczy się pod stołem, przy którym podejmują decyzje „duzi chłopcy” może się, w najlepszym wypadku, skończyć guzem, a zbyt gwałtowne wstawanie nawet wstrząsem mózgu.
A kiedy się coś tym klęczącym przydarzy, to „duzi chłopcy” zerkną pod stół i jeżeli taka będzie konieczność - „wyrażą zaniepokojenie” albo, tak jak w przypadku aneksji Krymu - ”głębokie zaniepokojenie”.
A potem wrócą do poważnych rozmów o pieniądzach, inwestycjach i strefach wpływu oraz innych, nudnych dla miłośników przegranych powstań, tematów.
A czy można taktownie pominąć pewne nieszczególnie wygodne fragmenty historii? Można, bo w relacjach ze „strategicznym partnerem” - liczącą około 3,7 milionów mieszkańców Gruzją, dało się „zapomnieć” o muzeum Wielkiego Gruzina w Gori
Tytuł: Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie
Autor: Jens Hosgaard
Wydawnictwo: Zysk i S=ka
Data wydania: czerwiec 2018
Ilość stron: 320
7/10/2018 04:01:00 PM
Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie. Afera Nord Stream 2 - Jens Hosgaard
AUTOR:
Saudyjskie Wielbłądy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych