9/14/2018 03:11:00 PM

Wspólna orbita zamknięta - Becky Chambers

Wspólna orbita zamknięta to dość nietypowa lektura, poruszająca m.in. problem samoakceptacji, nieco tylko zamaskowany poprzez wprowadzenie niedostępnych, bardzo zaawansowanych technologii czy pojawienie się kilku kosmicznych, inteligentnych form życia.

Bohaterami książki są postacie dość osobliwe, nawet jak na standardy powieści S-F. Była SI statku kosmicznego Lovelace,  która jako Sidra, została wbrew obowiązującemu prawu przyobleczona w „zestaw” czyli powłokę doskonale udającą człowieka. Niespełniający oczekiwań otoczenia Niebieski- który miał być dyplomatą, a został artystą-malarzem Wyhodowana, jako tańsze niż robot rozwiązanie, Papryka, którą poznajemy jako Jane 24 -  mającą być w założeniu dożywotnim robotnikiem zajmującym się selekcją złomu w fabryce,  zostaje, dzięki poznanej po ucieczce z „miejsca pracy” Sowie (SI rozbitego statku kosmicznego) nieco ekstrawagancką, ale bardzo ciepłą i życzliwą specjalistką od napraw dosłownie każdego urządzenia elektryczno-elektronicznego. Do tej dość egzotycznej ekipy dołącza Tak, przedstawiciel czteropłciowej inteligentnej rasy pozaziemskiej, który zamiast zostać wybitnym badaczem historii na życie zarabia robiąc tatuaże.
Bohaterowie starają się zrozumieć to kim są i dlaczego tak trudno, mimo obowiązujących praw o powszechnej tolerancji, żyć, tak jak chcą. Udawanie całkiem zwyczajnego człowieka najtrudniej przychodzi Sidrze, mającej wbudowane protokoły prawdomówności oraz wynikający z założeń programu niemalże fizyczny przymus gromadzenia danych . Już sam sposób odbierania rzeczywistości poprzez bardzo ograniczone ludzkie zmysły jest powodem głębokiej frustracji.

Dążenie to określenia własnego „ja” odstającego od oczekiwań społecznych rzadko kiedy trafia na karty książek fantastyczno-naukowych i poza Stanisławem Lemem niewielu pisarzy jest w stanie podołać takiemu wyzwaniu.
Czy Becky Chambers podołała?
To już musicie ocenić sami.

Tytuł: Wspólna orbita zamknięta
Autor: Becky Chambers
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: sierpień 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger