3/18/2017 10:03:00 AM

Okręt Rzymu - John Stack

Podczas patrolu antypirackiego okręt Republiki Rzymskiej, nowoczesna trirema „Aquila” dowodzona przez kapitana Attyka Miloniusza Perennisa natyka się na potężną flotę punicką admirała Hannibala Gisko, głównodowodzącego floty i armii kartagińskiej na Sycylii.
Dzięki doskonałej znajomości lokalnych wód udaje się umknąć potężnej armadzie kartagińskiej i doprowadzić do zatopienia jednej z jej jednostek poprzez wprowadzenie na bardzo silny wir.
Razem z dowódcą piechoty morskiej „Aquili” Septymusem Letoniuszem Kapito, prywatnie przyjacielem kapitana docierają przed oblicze starszego konsula Rzymu i głównodowodzącego armią rzymską Gnejusza Kornliusza Scypiona z raportem o punickich okrętach, które są w stanie doprowadzić do pełnej blokady wyspy.
Rzymianie, niepokonani na lądzie znacznie ustępują znakomitej marynarce wojennej Kartaginy.
Kartagińska flota nie ma sobie równych w tamtych czasach – i tą właśnie przewagę chce wykorzystać admirał Gisko. Odcięcie dostaw wszelkiego typu sprzętu wojennego oraz żywności na Sycylię doprowadzić ma do klęski 40.000 legionistów znajdujących się na wyspie.
Przyjaciele obiecują byłym towarzyszom Septymusa z legionu Dziewiątego, że wrócą z pomocą na czas.
Starszy konsul wydaje rozkaz natychmiastowego udania się do Rzymu w celu złożenia raportu Senatowi.
Podobnie jak kartagiński admirał, konsul rzymski Gnejusz Kornliusz Scypion jest człowiekiem bezwzględnym, nie liczącym się z nikim, ani z niczym, poza swoją chwałą i pozycją w Rzymie.
Nie ma w zwyczaju słuchać czyichkolwiek rad, poza swoją żoną a już na pewno nie ma zamiaru przyjmować jakichkolwiek sugestii od Greka, którym jest Attyk.
Nie ma znaczenia, że jest on znakomitym dowódcą okrętu – nie jest „prawdziwym rzymianinem” mimo tego, że jest obywatelem Republiki.
W Rzymie starszy konsul chce utworzyć flotę mającą pokonać Kartagińczyków i przedłużyć swój konsulat o kolejny rok, mimo tego, że prawo tego nie dopuszcza.
Jego największym przeciwnikiem i wrogiem jest młodszy konsul Gajusz Duiliusz „homo novus” wśród rzymskich elit, który dorobił się majątku samodzielne, a nie odziedziczył po przodkach.
W Rzymie Septymus zaprasza przyjaciela do domu. Tam Attyk poznaje jego siostrę, młodą wdowę po najlepszym przyjacielu Septymusa. I jak to bywa w takich przypadkach – zakochuje się w niej z  wzajemnością. Septymus nie przyjmuje tego do wiadomości, o czym w gniewnych słowach informuje Attyka.
Kto wygra walkę o dowództwo nad flotą? Czy Kartagińczycy ulegną w walce? Jak potoczą się losy pozbawionych dostaw legionów na Sycylii? Czy miłość zwycięży niechęć ?
To już musicie przeczytać sami :-)

Tytuł: Okręt Rzymu
Tytuł oryginału: Ship of Rome

Autor: John Stack 
Tłumaczenie: Marta Dziurosz
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: wrzesień 2010
Liczba stron: 336Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2016 To czytają Saudyjskie Wielbłądy , Blogger